Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Wykonywane przez Podatnika zarówno na podstawie skierowania od lekarza lub NFZ jak i bez ww. skierowania zabiegi rehabilitacyjne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ służą zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2012 roku nr IPTPP1/443-698/12-4/AK.

Sytuacja Podatnika

Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi, które służą profilaktyce zachowania, przywracania bądź poprawie zdrowia. Są to: masaże na łóżku nefrytowym, Magnetronic, Laser, Turbosoric, ćwiczenia na Slender Life, sauna sucha, sauna na podczerwień Infrared, sauna mokra – łaźnia parowa, masaż klasyczny całego ciała, masaż klasyczny częściowy, masaż wibracyjny częściowy, fotel wibracyjny RAMZES, ugul, krioterapia, elektroterapia, jonoforcza, galwanizacja, prądy DD, interferencja, ultradźwięki, rotor, stół do ćwiczeń manualnych, bicze szkockie, kąpiele mineralne lub perełkowe, dieta owocowo-warzywna. Zabiegi, o których mowa wyżej wykonywane są przez zatrudnionych w Pensjonacie pracowników posiadających kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodów medycznych w charakterze masażysty, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Usługi masaży są świadczone zarówno w zakresie przywracania i poprawy zdrowia, jak również terapii. Będąc na wypoczynku w pensjonacie goście korzystają z zabiegów zarówno w celu poprawy zdrowia, schorzeń układu kostnego (kręgosłup, stawy). W przeważającej części są to osoby, które zmuszone są do korzystania z zabiegów jako formy przywracania i poprawy stanu zdrowia. Usługi w postaci ww. zabiegów stosowane są zarówno na podstawie skierowania lekarskiego, jak również bez skierowania od lekarza. Jednocześnie Pensjonat w przeważającej części świadczy usługi w postaci diety owocowo-warzywnej – jest to kuracja oczyszczająca organizm. Zainteresowany jest podmiotem posiadającym wpis do rejestru wykonujących działalność leczniczą.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawkę VAT powinien stosować na powyższe usługi wykonywane ze skierowaniem od lekarza lub bez skierowania.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Regulacje zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 18 i pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług, nie zwalniają od podatku wszystkich świadczeń opieki medycznej, ale tylko służące określonemu celowi. Ze zwolnienia korzystają zatem jedynie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Pozostałe usługi medyczne, jeśli nie odpowiadają koncepcji opieki medycznej, tzn. nie służą ww. celom, podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług. Zatem, decydujące znaczenie dla zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jest wykazanie nie tego, że dane czynności stanowią świadczenia medyczne, lecz celu wykonywanych usług, tj. że celem świadczonych usług w zakresie opieki medycznej jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia.

Bowiem pojęcie „opieki medycznej” przewidziane w art. 43 ustawy obejmuje świadczenia medyczne wykonywane w celu ochrony, w tym zachowania lub przywrócenia zdrowia osób. Innymi słowy pojęcie to obejmuje wszelkie działania podejmowane w procesie leczenia, poczynając od rozpoznania, czyli dokonania oceny objawów stwierdzonych w badaniu podmiotowym i przedmiotowym oraz w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych, identyfikacji choroby lub zespołu chorobowego, na które cierpi pacjent, poprzez określenie przyczyn zaburzeń, ich stopnia nasilenia, zaawansowania lub fazy procesu chorobowego oraz przewidywanych następstw, kończąc na wypowiedzeniu się co do rokowania i zastosowaniu odpowiedniego leczenia.

Dla zastosowania zwolnienia z podatku VAT usług ważnym jest wykazanie, że celem świadczonych usług jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywrócenie i poprawa zdrowia. Profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mają...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.