Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

1 marca 2017

Zakup działek na małżonków a stawka VAT przy sprzedaży wybudowanych na nich domów

0 969

Podatnik prowadzi działalność budowlaną. Kupuje działki i na nich buduje domy o powierzchni około 150 m2. Działki budowlane kupuje na podstawie aktów notarialnych, w ktrórych jako kupujący widnieje on oraz jego małżonka (maja wspólność majątkową). W akcie jest również zapis że zakup ten służy prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Podatnik po wybudowaniu domu na działce sprzedaje całość na VAT 8%. Wystawia fakturę VAT jak też sporządzany jest stosowny akt notarialny. Czy fakt, że żona widnieje także na tym akcie notarialnym zmienia coś czy też wpływa na stawkę VAT, czy trzeba zastosować w jakiejś części stawkę 23%? 

ODPOWIEDŹ

Nie ma znaczenia, że na akcie notarialnym dokumentującym sprzedaż lub zakup widnieją oboje małżonkowie, jeżeli zakup i sprzedaż jest związana z wykonywaniem działalności gospodarczej jednego z nich.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.

Istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego na zasadach współwłasności łącznej. Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny. Przy czym zgoda drugiego małżonka jest potrzebna, m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na w/w przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w akcie notarialnym dokumentującym nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa, jak u Czytelnika.

Jeżeli z faktury zakupu gruntów, która powinna być zgodna z aktem notarialnym, wynika, iż nabywcą towaru jest małżeństwo, które nie jest podatnikiem, nie pozbawia t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.