Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , TRANSPORT

1 kwietnia 2018

Zakup i sprzedaż samochodu w Niemczech

0 4935

Firma z Polski ma zarejestrowaną w CEIDG działalność gospodarczą, jest podatnikiem VAT czynnym. Zajmuje się handlem używanymi samochodami. Najczęściej kupuje samochody od osób fizycznych lub komisów samochodowych, przywozi do kraju, remontuje jeśli trzeba i sprzedaje osobom fizycznym. Nie mam w tym przypadku wątpliwości jak rozliczać te operacje, jednak w sytuacji, gdy zakupiony samochód jest sprzedany bez przywozu do kraju, czyli nie ma WNT, jak i gdzie opodatkować operacje:

  1. Samochód kupiony w Niemczech od osoby fizycznej i tam sprzedany osobie fizycznej?

  2. Samochód kupiony od przedsiębiorcy w Niemczech i sprzedany przedsiębiorcy mającemu siedzibę w Danii. Jeśli samochód nie jest przewieziony do kraju, a bezpośrednio od przedsiębiorcy na terenie Niemiec auto jest przekazane nabywcy do Danii – i on organizuje i odpowiada za transport?

ODPOWIEDŹ

  1. Firma polska musi zastosować się do niemieckich przepisów i po przekroczeniu limitów rejestracyjnych w Niemczech musi zarejestrować się jako podatnik niemiecki i opodatkowywać sprzedaż na terytorium Niemiec według przepisów niemieckich.

  2. W sytuacji, gdy transport organizuje odbiorca – firma z Danii, transakcję tę polski podatnik powinien rozliczyć zgodnie z przepisami niemieckimi. Podatnik z Polski powinien zarejestrować się na potrzeby podatku w Niemczech i w deklaracji niemieckiej wykazać:

    • zakup ww. towaru od podatnika z Niemiec,

    • sprzedaż tego towaru dla podatnika z Danii (WDT).

UZASADNIENIE

ad 1.

Zgodnie z art. 22 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Dostawa została zatem dokonana poza terytorium RP i podlega opodatkowaniu na terytorium Niemiec.

Zakup towaru i jego sprzedaż dokonane na terenie kraju innego niż Polska nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. W tej sytuacji Firma polska sprzedaje towar osobie fizycznej (konsumentowi) na terytorium Niemiec. Powoduje to, że polska firma musi stosować się do niemieckich przepisów i po przekroczeniu limitów rejestracyjnych w Niemczech musi zarejestrować się jako podatnik niemiecki i opodatkowywać sprzedaż na terytorium Niemiec według ich przepisów.

ad 2.

W tej sytuacji mamy do czynienia z dostawą łańcuchową. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. 

Zagadnienie miejsca dostawy towarów ma znaczenie przede wszystkim wówczas, gdy transakcja ma charakter międzynarodowy. Najistotniejsze staje się ustalenie, której dostawie należy przypisać transport towarów. Podstawowe zasady zawarto w art. 22 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT - zgodnie z tymi przepisami:

  • w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie,

  • jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, iż wysyłkę lub tran...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.