Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakup samochodu z Chin przez podatnika polskiego, ale odprawa celna w Niemczech

Artykuły | 26 sierpnia 2021 | NR 117
0 896

Nabyliśmy od kontrahenta chińskiego (podatnik w Niemczech) nowy samochód z tym, że odprawa  została  dokonana w Niemczech. Kiedy u nas powstaje obowiązek podatkowy? Dysponujemy takimi datami: zakup z Chin w dniu 12 marca 2021, odprawa celna z datą 10 czerwca 2021 a samochód granicę polską przekroczył w dacie 15 lipca 2021. Od kiedy mamy liczyć datę 14 dni na złożenie VAT-23? Prosimy o wyjaśnienie, w jaki sposób rozliczyć powyższą transakcję?

ODPOWIEDŹ
Nabycie samochodu od kontrahenta chińskiego, który następnie będzie przemieszczony do Polski, dla Czytelnika stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (nowego środka transportu) przy założeniu, że kontrahent chiński jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej i działa przez swojego przedstawiciela podatkowego. Termin na złożenie VAT-23 oraz zapłatę podatku należnego wynosi 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.  


UZASADNIENIE
W przypadku nabycia samochodu z Chin ale z odprawą w Niemczech nie mamy do czynienia z importem towarów, tylko z transakcją wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdyż towar przechodzi odprawę celną na terenie tego kraju, do którego wchodzi po raz pierwszy po przekroczeniu granic UE.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) należy rozumieć, co do zasady, przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel i towar ten jest transportowany lub wysyłany przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego, gdzie rozpoczęła się wysyłka lub jego transport.

Zatem dla Czytelnika przedmiotowa transakcja stanowi WNT.

Zgodnie z art. 2 pkt 10 ustawy o VAT nowe środki transportu (NŚT) to m.in. pojazdy lądowe, które mają silnik o pojemności skokowej  większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o  mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy. Oznacza to, że jeżeli jedna z tych przesłanek jest spełniona, to mamy do czynienia z nowym środkiem transportu.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu obowiązek podatkowy powstaje z  chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z  chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej. 

Przy tego typu transakcjach z reguły nie mamy faktury dokumentującej WNT (najczęściej podatnik dysponuje jedynie dokumentem odprawy celnej i fakturą od sprzedawcy z Chin) – wówczas obowiązek podatkowy z tytułu WNT NŚT powstaje z chwilą otrzymania towaru, przy założeniu natomiast, że kontrahent chiński jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej i działa przez swojego przedstawiciela podatkowego, wówczas obowiązek podatkowy powstanie z  chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z  chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.

W myśl ar...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.