Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakup samolotu (awionetki) przez polskiego podatnika od kontrahenta hiszpańskiego

Artykuły | 19 kwietnia 2023 | NR 136
0 537

Nasza firma zakupiła samolot do celów działalności gospodarczej. Zajmujemy się czarterami prywatnych lotów samolotów na zlecenie klientów. Jesteśmy czynnymi podatnikami VAT, mamy także status podatnika unijnego. Jesteśmy zidentyfikowani do transakcji wewnątrzwspólnotowych. W styczniu nabyliśmy od kontrahenta hiszpańskiego samolot w związku z rozszerzeniem naszej floty. W jaki sposób mamy rozliczyć tę transakcję?

Odpowiedź

Czytelnik będzie obowiązany do rozliczenia transakcji w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), czyli będzie to rozliczenie dwustronne. Po stronie podatku należnego naliczy właściwą stawkę dla towaru (samolotu), a po stronie podatku naliczonego będzie miał prawo do jego odliczenia. Przy WNT należy też wykazać tę transakcję w informacji podsumowującej VAT-UE. Jeżeli samolot będzie użytkowany na terytorium kraju, to Czytelnik będzie zobowiązany do wpłacenia do urzędu skarbowego podatku należnego w terminie 14 dni od obowiązku podatkowego na formularzu VAT-23.

Uzasadnienie

Opodatkowaniu VAT podlega również odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem.

Definicja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)

W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług do WNT dochodzi w wyniku dokonanej dostawy, która jest wysyłana lub transportowana przez nabywcę lub na jego rzecz z jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego. Przez WNT rozumie się także przeniesienie prawa do dysponowania tymi towarami jak właściciel. Przepis ma zastosowanie, gdy nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika oraz osoba prawna niebędąca podatnikiem.

Do WNT dochodzi i jest uznane za wykonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

Pamiętaj!
WNT zawsze wystąpi, gdy przedmiotem nabycia będą nowe środki transportu, a nabywa je osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Staje się ona z tego tytułu podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązanym do rozliczenia WNT nowych środków transportu.

Obowiązek podatkowy WNT

Zasada ogólna dotycząca momentu powstawania obowiązku podatkowego stanowi, że powstaje on z chwilą wykonania usługi lub dostawy towarów. Należy mieć również na uwadze, że wcześniejsza zapłata w części lub w całości na poczet przyszłej dostawy lub usługi powoduje obowiązek podatkowy. Natomiast przy WNT zasady są szczególne, ponieważ obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Wcześniejsza zapłata w formie zaliczki, zadatku nie wpływa na obowiązek podatkowy z tytułu WNT. 

Zapłata wynikająca z VAT-23

Zapłata podatku na rachunek urzędu skarbowego następuje na zasadzie samoobliczenia podatku do zapłaty, bez wezwania organu podatkowego, w terminie 14 dni od momentu obowiązku podatkowego z tytułu WNT. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków tra...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.