Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW , IMPORT USŁUG

3 sierpnia 2015

Zakup towaru od kontrahenta z Wielkiej Brytanii dostarczonego z Indii

0 943

Polska firma zamówiła u kontrahenta z Wielkiej Brytanii zestaw testowych klawiatur do komputera. Fakturę, którą od razu zapłaciła otrzymała również od kontrahenta z Wielkiej Brytanii jednak towar do firmy dostarczony został z Indii. Na fakturze widnieją pozycje za 10 szt. dostarczonych klawiatur oraz usługa dostosowania/przeprogramowania maszyn do produkcji klawiatur. Jak należy rozliczyć taką transakcję?

ODPOWIEDŹ

W zależności od zakresu zleconych prac, w opisanej sytuacji firma z Polski powinna rozpoznać import usług lub import towarów.

UZASADNIENIE

Z przedstawionej sytuacji wynika, że możemy mieć do czynienia z importem usług lub z importem towarów. Kluczowa w tej sytuacji jest odpowiedź na pytanie co zostało zlecone kontrahentowi do wykonania. Jeśli z zawartych umów lub porozumień wynika, że zlecona została usługa dostosowania/przeprogramowania maszyn wówczas dla całej transakcji należy rozpoznać import usług. W przeciwnej sytuacji mamy do czynienia z importem towarów.

Jeśli rozpoznany zostanie import towarów to w przedstawionej w pytaniu sytuacji mamy do czynienia z dostawą łańcuchową. Zauważyć należy, że zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Z powołanego przepisu wynika, że każdy z podmiotów bierze udział w dostawie towarów mimo, iż tylko podmioty skrajne w łańcuchu dostaw fizycznie dysponują towarem. W sytuacji gdy towar przemieszczany jest pomiędzy różnymi państwami istotne jest ustalenie miejsca dostawy towarów w celu prawidłowego rozliczenia podatkowego.

W przedstawionym pytaniu mamy do czynienia z następującą sytuacją:

faktura                                   faktura

INDIE -------------> WIELKA BRYTANIA ------------> POLSKA

-------------------------------------------->

przemieszczenie towaru

Dla firmy z Polski istotnym jest jakie zajmuje ona miejsce w łańcuchu dostaw oraz jakie w związku z tym ciążą na niej obowiązki.

Kluczowa regulacja dotycząca przedstawionej sytuacji znajduje się w art. 22 ust. 4 ustawy o VAT, który określa, że w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonaną przez podatnika lub podatnika od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

Z przepisu tego wynika, że podmiot, który dokonuje odprawy jest co do zasady obowiąz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.