Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI

5 sierpnia 2015

Zakup udziału w biegu firmowym dla pracowników jako czynność nieodpłatna

0 1150

Podatnik VAT będący pracodawcą dla 25 pracowników cyklicznie zakupuje opłatę startową dla udziału w biegu firmowym w Fundacji Warszawa bez wskazania konkretnych pracowników. Pozostawia dowolność w zakresie udziału poszczególnych pracowników w tym biegu. Usługa jest opodatkowana 23%. Czy jest świadczeniem nieodpłatnym taka usługa? Czy należy naliczyć VAT jak od świadczenia nieodpłatnego ?

ODPOWIEDŹ

Jeśli celem udziału w takim biegu, w którym pracownicy reprezentują firmę Czytelnika jest integracja, zacieśnianie więzów między pracownikami, co w efekcie służy zwiększeniu wydajności pracy i generowaniu większych zysków firmy to wówczas czynność taka nie podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Na mocy art.8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT uważa się także m.in. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Powołany powyżej przepis odnosi się więc wyłącznie do świadczeń na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, co oznacza, że o opodatkowaniu nieodpłatnego świadczenia usług decyduje bezpośrednio cel tego świadczenia. Jeżeli usługi nie będą związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika, wówczas podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast gdy związek ten wystąpi, nieodpłatne świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu.

W orzecznictwie przyjęło się stanowisko, że w przypadku organizacji różnego rodzaju wspólnych imprez przez pracodawców dla pracowników celem ich jest integracja, zacieśnianie więzów pomiędzy pracownikami oraz pracownikami a pracodawcą. W tym też celu nabywa się liczne usł...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.