Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Nasza spółka prowadzi działalność polegająca na zakupie od firm zagranicznych i krajowych miejsc w samolocie, a następnie sprzedaży tych usług dla Polskich firm (np. biur turystycznych). Sprzedajemy miejsca w samolocie dla pasażerów i wystawiamy faktury ze stawką VAT 0% (loty zagraniczne). Czy zakup usług od firm lotniczych lub pośredników lotniczych mamy traktować jako import usług, a jeśli tak to jaką stawkę podatku powinniśmy zastosować?

ODPOWIEDŹ

Z treści art.28f ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), wynika, że miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, a jeden z tych wyjątków dotyczy usług transportu międzynarodowego osób, świadczonego środkami transportu lotniczego.

Zgodnie z §4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia, środkami transportu morskiego lub lotniczego, usług międzynarodowego transportu osób – miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Zgodnie z art.83 ust.3 pkt 2 UPTiU natomiast przez usługi transportu międzynarodowego osób rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

  • a) z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

  • b) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

  • c) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt).

Z treści pytania oraz z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że dokonują Państwo zarówno zakupu jak i sprzedaży usług transportu międzynarodowego pasażerów, dla których miejsce opodatkowania znajduje się na terytorium Polski.

Z treści pytania wiadomo, że nabywają Państwo usługi międzynarodowego transportu pasażerów zarówno od podatników z siedzibą poza terytorium Polski jak i od polskich podatników. Powstaje więc pytanie, czy i w jakiej sytuacji występuje u Państwa import usług transportu międzynarodowego pasażerów?

Zgodnie z definicją zawartą w art.2 pkt 9 UPTiU, poprzez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust.1 pkt 4 ustawy. Z zapisów art.17 ust.1 pkt 4 UPTiU wynika natomiast, że przy nabyciu usług międzynarodowego transportu osób usługob...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.