Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , OŚWIATA I KULTURA

31 października 2016

Zakup usługi nauczania od obywatela innego kraju

0 914

Firma kupiła usługi szkoleń językowych od obywatela Wielkiej Brytanii, mieszkającego obecnie w Polsce. Nauczyciel wystawił fakturę bez VAT, podając swój brytyjski NIP, ale w systemie VIES ten numer widnieje jako nieaktywny. Usługodawca powiedział, że ma zarejestrowaną działalność w swoim kraju i tam ta usługa jest zwolniona, więc nie rejestrował się na VAT. Czy firma powinna rozpoznać import usług?

ODPOWIEDŹ

Tak, jeżeli świadczący usługę nauczyciel nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, firma nabywająca usługę szkoleniową powinna rozpoznać import usług.

UZASADNIENIE

Miejsce świadczenia usług szkoleniowych, w przypadku gdy usługi te świadczone są na rzecz podatnika, jest określone na zasadach ogólnych, opisanych w art.28b ustawy o podatku od towarów i usług i jest to miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej lub inne niż siedziba stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli usługa świadczona jest na rzecz tego miejsca. Jeżeli zatem obywatel Wielkiej Brytanii świadczy na rzecz polskiego podatnika usługę szkoleniową, to jest ona uznana za świadczoną w Polsce. W efekcie, w myśl art.5 ust.1 pkt 1 ustawy, usługa ta podlega opodatkowaniu na terytorium naszego kraju.

Import usług to, w myśl art.2 pkt 9 ustawy o VAT, świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17 ust. 1 pkt 4. Zgodnie natomiast z przepisem art.17 ust.1 pkt 4 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  • a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług związanych z nieruchomościami, podatnik ten nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

  • b) usługobiorcą, w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b ustawy, jest podatnik w rozumieniu ustawy (czyli podmiot prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą) lub osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania jako podatnik VAT-UE.

Przypomnijmy, że w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.