Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zakup używanego samochodu osobowego w Rumunii w ramach WNT

Artykuły | 4 stycznia 2022 | NR 121
0 1186

W celu zakupu samochodu zarejestrowałem się do transakcji wewnątrzwspólnotowej i również jestem czynnym podatnikiem VAT. Mój kontrahent z Rumunii jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. W lipcu 2021 roku zakupiłem samochód osobowy i firma transportowa przywiozła ten samochód do Polski. Samochód wykorzystuję w swojej działalności gospodarczej. Mam pytanie, ponieważ nie złożyłem VAT-23, czy w takiej sytuacji miałem obowiązek? Jak prawidłowo w pliku JPK miałem taką transakcję rozliczyć?

ODPOWIEDŹ
Czytelnik powinien rozliczyć w pliku JPK_V7 zakup samochodu od kontrahenta z Rumunii, jako WNT (wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru). Nabycie środka transportu, który ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub gdy nie podlega rejestracji, ale będzie użytkowany, powoduje obowiązek zapłaty podatku należnego od WNT. W terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego należy zapłacić podatek VAT należny od dokonanej transakcji oraz złożyć informację VAT-23 z załączoną kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu oraz dowodem odprowadzenia podatku.

UZASADNIENIE
Zgodnie z ustawą o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce, gdy:

  • nastąpi nabycie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel,
  • towary są wysyłane lub transportowane z terytorium innego państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
  • strony transakcji (sprzedawca jak i nabywca) są podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT lub podatnikami podatku od wartości dodanej.

Wyjątek stanowi nabycie nowego środka transportu, wówczas osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (niepodatnik) ma zawsze obowiązek rozliczyć transakcję WNT.
Obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w  którym dokonano tej dostawy.
W  przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany w deklaracjach VAT, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a  jest użytkowany na terytorium kraju podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w  terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. 
Zatem, w terminie 14 dni od dnia zakupu należało wpłacić podatek VAT z tego tytułu do urzędu skarbowego oraz złożyć informację o nabyciu na druku VAT-23.
Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą prawa do odliczania VAT z tytułu zakupu, w  zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do działalności opodatkowanej podatnik ma prawo do odliczenia VAT.
W przypadku WNT kwota podatku VAT należnego stanowi kwotę podatku naliczonego. Z kolei prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje za okres, w  którym w  odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i  usług powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem, że:

  • otrzyma fakturę dokumentującą WNT w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy,
  • uwzględni podatek należny w deklaracji podatkowej, w której jest obowiązany do rozliczenia tego podatku.

Otrzymanie przez podatnika faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w  terminie późniejszym niż w/w wymieniony, upoważnia podatnika do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym uwzględ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.