Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka prowadzi projekt w Polsce i w związku z tym nabywa z Niemiec i Szwecji towary. Dostawca z Niemiec jedynie przesyła nam towary, natomiast dostawca ze Szwecji dokonuje dostawy maszyny razem z montażem i testami próbnymi. Obu dostawcom w marcu zapłaciliśmy częściowe zaliczki na poczet dostaw. Dostawca z Niemiec ma dostarczyć towary i wystawić fakturę w kwietniu, natomiast dostawca ze Szwecji wystawił nam fakturę zaliczkową również w marcu, ale odbioru maszyny mamy dokonać w maju. Kiedy i jak mamy wykazać te transakcje w JPK VAT?

ODPOWIEDŹ

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów od kontrahenta z Niemiec należy wykazać w pełnej kwocie w rozliczeniu za kwiecień, natomiast zaliczkę z tytułu dostawy towaru z montażem od kontrahenta ze Szwecji w rozliczeniu za marzec. Pozostałą wartość dostawy z montażem od kontrahenta ze Szwecji należy wykazać w rozliczeniu za maj, kiedy to nastąpi  odbiór maszyny.

UZASADNIENIE

W opisywanym przypadku mamy do czynienia z dwiema transakcjami zakupu towarów z innych niż Polska krajów Unii Europejskiej, które, ze względu na swój zakres, mają trochę różne skutki podatkowe.
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów określony został w art.20 ust.5 ustawy od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Ustawa o VAT nie przewiduje powstania obowiązku podatkowego z tytułu zapłaty zaliczki w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, nie mają więc Państwo obowiązku deklarowania jej zapłaty w marcu. Jeżeli kontrahent dostarczy Państwu towar i wystawi fakturę w kwietniu, to wtedy powstanie u Państwa obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Pewne wątpliwości mogłyby powstać w sytuacji, gdyby w marcu niemiecki kontrahent wystawił fakturę dokumentującą otrzymaną zaliczkę. Przepis art.20 ust.5 ustawy wiąże bowiem moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z wystawieniem faktury przez dostawcę. Zdaniem Redakcji przepis ten odnosi się jednak do faktury dokumentującej dostawę towarów, a nie dotyczy faktury zaliczkowej. Zakładam, że po dokonaniu dostawy kontrahent wystawiłby fakturę końcową i wtedy, jednak nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy, powstałby u Państwa obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Stanowisko to potwierdzają interpretacje organów podatkowych, na przykład pismo Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 października 2020r. o sygnaturze 0114-KDIP1-2.4012.357.2020.1.PC.
Miejsce świadczenia dostawy towarów z montażem zostało określone w art.22 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT jako miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. W omawianym przypadku będzie to Polska. W takim przypadku, zgodnie z art.17 ust.1 pkt 5 ust...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.