Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

2 września 2018

Zasady rozliczenia podatku od towarów i usług pomiędzy uczestnikami konsorcjum

0 773

Pracownia archeologiczna zawarła umowę konsorcjum z fundacją będącą liderem konsorcjum oraz dodatkowym przedsiębiorcą będącym drugim partnerem umowy. Celem umowy jest wspólne przystąpienie partnerów do postępowania o udzielenie zamówienia na „przeprowadzenie badań archeologicznych”. W ramach umowy Lider konsorcjum będzie wystawiał zamawiającemu fakturę VAT za realizację całego przedsięwzięcia. Po zakończeniu poszczególnych etapów robót potwierdzonych protokołem rozliczenia/zakończenia Spółka ma zamiar:

  • wystawić fakturę VAT na Lidera konsorcjum za wykonanie prac rzeczowych zgodnie z zakresem obowiązków „za wykonie usługi archeologicznej”,

  • notę księgową na kwotę stanowiącą część zysku ( % zysku przypadający na partnera) - bez VAT.

W ramach realizacji umowy spółka będzie również angażować podwykonawców do realizacji usług archeologicznych - z tego tytułu otrzyma fakturę VAT.

  1. Czy wynagrodzenie, które zostanie otrzymane przez spółkę od Lidera konsorcjum odnoszące się do rzeczywiście wykonanych przez partnera konsorcjum prac archeologicznych powinno zostać udokumentowane przez spółkę fakturą VAT wystawioną na rzecz Lidera konsorcjum wyłącznie odpowiedzialnego za rozliczenia z zamawiającym?

  2. Czy kwota będąca podziałem zysku pomiędzy członkami konsorcjum otrzymana przez spółkę od Lidera konsorcjum nie odnosząca się do żadnych wykonanych przez wnioskodawcę usług, a stanowiąca jednie transfer przez Lidera konsorcjum części wynagrodzenia od zamawiającego powinna zostać udokumentowana przez spółkę notą księgową - bez VAT?

ODPOWIEDŹ

Czynności wykonywane przez spółkę polegające na wykonywaniu prac archeologicznych, będą czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – stanowią realizację usług i winny być rozliczone zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy o podatku od towarów i usług. Czynności te winny być udokumentowane fakturą VAT.

Uzyskana kwota z tytułu podziału zysku przypadającego na spółkę - partnera konsorcjum nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT - nie mamy bowiem tutaj do czynienia ze sprzedażą usługi zgodnie z art 8 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z analizy powyższego artykułu wynika, iż dla celów rozliczeń w podatku od towarów i usług, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być wykonana przez podatnika. Konsorcjum nie jest odrębnym podatnikiem, bowiem nie musi być rejestrowane ani w Krajowym Rejestrze Sądowym ani w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W przedstawionej sytuacji konsorcjum stanowi wyłącznie zrzeszenie trzech podmiotów, które zostało powołane na czas realizacji projektu. W tym przypadku odrębnymi podatnikami VAT są przedsiębiorcy działający w ramach konsorcjum a nie same konsorcjum.

Odnosząc powyższe do sytuacji przedstawionej przez Czytelnika należałoby uznać, że podmioty działające w ramach konsorcjum; lider konsorcjum i jego partnerzy do wzajemnych rozliczeń winni stosować się według zasad ogólnych określonych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodne z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.