Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

4 listopada 2013

Zbycie działki wraz z budynkiem przemysłowym a stawka VAT

0 896

Dostawa działki wraz z posadowionym na niej budynkiem przemysłowym korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, o ile strony nie zrezygnują z ww. zwolnienia i nie wybiorą opodatkowania przedmiotowej dostawy na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, po spełnieniu warunków zawartych w tych przepisach.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 września 203 roku nr IPTPP1/443-517/13-2/RG.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca, upadłe przedsiębiorstwo, jest właścicielem nieruchomości zabudowanej w postaci działki gruntu. Nieruchomość ta była w sposób ciągły wykorzystywana do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej od chwili jej nabycia, a zatem wcześniej niż od momentu jej powstania, przez scalenie i podział. Końcowy moment prowadzenia działalności należy określić na postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 23 września 2011 roku o zmianie postanowienia tegoż sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości upadłej spółki. Nieruchomość ta została nabyta w zamian za udziały w upadłej spółce (aport). Czynność ta objęta jest aktem notarialnym sporządzonym dnia 13 marca 2009 roku. Podczas tej transakcji nie doszło do naliczenia podatku od towarów i usług. Z treści aktu notarialnego wynika, że w chwili jego sporządzenia nieruchomość była już w posiadaniu upadłej spółki.

Upadłe przedsiębiorstwo nie ponosiło żadnych wydatków na polepszenie budynku posadowionego na działce, od których zapłacony podatek od towarów i usług podlegał rozliczeniu podatkiem należnym. Nieruchomość ta powstała poprzez scalenie i podział. W wyniku podziału powstały dwie zabudowane działki gruntu, użytek Ba - tereny przemysłowe.

Syndyk upadłej spółki zamierza zbyć jedną z nieruchomości, która obejmuje grunt oraz budynek wykorzystywany do opodatkowanej działalności gospodarczej. Nieruchomość wchodzi w skład masy upadłości i środki uzyskane ze zbycia zostaną przeznaczone na zapłatę zobowiązań upadłej spółki. Planowana sprzedaż nastąpi nie wcześniej niż we wrześniu 2013 r.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy syndyk upadłego przedsiębiorstwa powinien traktować zbycie działki wraz z posadowionym na niej budynkiem przemysłowym jako zwolnione od podatku od towarów i usług, zgodnie z normą art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności uznał, iż należy ustalić, czy w odniesieniu do opisanego budynku i lokalu nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie.

Bowiem z definicji pierwszego zasiedlenia wynika, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu obiekt musi zostać oddany do użytkowania, a ponadto czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu. Z powyższej definicji wynika więc, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy uznać m.in. umowę s...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.