Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

1 września 2013

Zwrot kosztów magazynowania towaru nieodebranego w terminie

0 1838

Zawarliśmy z naszym kontrahentem (polskim podatnikiem VAT) umowę, zgodnie z którą w razie nieodebrania towaru w terminie 10 dni od dnia jego przygotowania do odbioru kontrahent zobowiązuje się do pokrycia kosztów magazynowania. W czerwcu otrzymaliśmy zwrot takich kosztów magazynowania. Czy mamy obowiązek opodatkowania VAT otrzymanej kwoty i wystawienia faktury czy też możemy potraktować otrzymaną kwotę jako odszkodowanie?

ODPOWIEDŹ

Tak, mają Państwo obowiązek opodatkowania VAT tej transakcji i wystawienia faktury VAT.

UZASADNIENIE

W przedstawionej przez Państwa sytuacji należy przeanalizować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące zakresu opodatkowania tym podatkiem. Zgodnie z dyspozycją art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według art.8 ust.1 pkt 2 ustawy za świadczenie usług uważa się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 ustawy, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Natomiast zgodnie z art.2 pkt 22 ustawy o VAT, za sprzedaż uważa się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega czynność w sytuacji, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia. Z zadanego pytania wynika, że – zgodnie z postanowieniami umowy – jeśli Państwa kontrahent nie odbierze towaru w określonym terminie to ponosi koszty jego magazynowania. Za magazynowanie nieodebranego w terminie towaru Państwa firma otrzymuje rekompensatę, która obejmuje poniesione koszty magazynowania.

Przepisy podatkowe nie zawierają definicji odszkodowania, zatem w tym zakresie należy posiłkować się przepisami prawa cywilnego. Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.