Prowadzenie badań i nadzorów archeologicznych, podlegają zwolnieniu od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2014 roku nr ILPP2/443-1139/13-4/AK
Sytuacja Podatnika
O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Muzeum, samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Gmina. Muzeum opiera swoją działalność między innymi na Ustawie o muzeach i nie jest instytucją nastawioną na osiąganie zysku. Muzeum w statucie ma zapis, że może prowadzić działalność gospodarczą, z której pozyskane środki mogą być wykorzystywane wyłącznie w celu finansowania działalności statutowej. Muzeum od 2004 roku prowadzi działalność gospodarczą związaną z prowadzeniem zleconych nadzorów i badań archeologicznych. Pozyskane z tej działalności środki przeznaczane są na realizację zadań statutowych w tym dalszy rozwój badań archeologicznych, opiekę nad zbiorami, opracowanie zabytków. Przychody z nadzorów i badań archeologicznych nie są uzyskiwane systematycznie przez Muzeum.
W związku z powyższym Muzeum zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy prowadzone nadzory i badania archeologiczne mogą być zwolnione przedmiotowo w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 33 a Ustawy o podatku od towarów i usług.
Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej
Dokonując analizy opisu sprawy oraz obo...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.