Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Wynajmuję mieszkania i pokoje w Gdyni oraz luksusowe apartamenty w Sopocie - wynajem krótkoterminowy opodatkowany VAT. Zamierzam wprowadzić ofertę barku z alkoholami w niektórych luksusowych apartamentach/pokojach. Czy zakupując alkohol do tych pokoi/apartamentów mogę odliczyć VAT i jaką stawkę zastosować przy sprzedaży - taką jak wynajem?

Odpowiedź

Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT z tytułu zakupu alkoholi do wynajmowanych pokoi/apartamentów. Przy sprzedaży należy zastosować stawkę VAT 23%.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15  u.p.t.u., przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Usługi miejsc krótkotrwałego zakwaterowania podlegają opodatkowaniu stawką 8%, na podstawie  art. 41 ust. 2  i  art. 146aa pkt 2  ustawy o VAT.
Z pytania wynika, że Czytelnik wykonuje czynności opodatkowane - wynajmuje mieszkania i pokoje w Gdyni oraz luksusowe apartamenty w Sopocie i w związku z taką sprzedażą zamierza wprowadzić ofertę korzystania z barku z alkoholami. 
W związku z tym, że wynajem jest czynnością opodatkowaną, Czytelnik może odliczyć VAT z tytułu zakupu alkoholi do wynajmowanych pokoi/apartamentów.
Zdaniem Redakcji, w tym przypadku nie można potraktować usługi korzystania z barku z alkoholami jako usługi złożonej wraz z usługą wynajmu i opodatkować łącznie stawką 8%. Należy tę usługę wyodrębnić. 
Zgodnie z art. 41 ust. 12f  ustawy o VAT, stawkę poda...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.