Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

9 października 2015

Brak konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu do samochodów zastępczych i odsprzedawanych

0 999

Podatnikowi przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od zakupów do samochodów odsprzedawanych i zastępczych bez obowiązku prowadzenia dodatkowej ewidencji. W odniesieniu do wydatków eksploatacyjnych wykorzystywanych do samochodów demonstracyjnych prawo do pełnego odliczenia będzie przysługiwało w sytuacji prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz złożenia informacji VAT-26 o tych samochodach.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 4 września 2015 roku nr IBPP2/4512-557/15/BW.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest autoryzowanym dealerem samochodów osobowych. Przedmiotem jego działalności jest między innymi: konserwacja i naprawa samochodów (45.20.Z), sprzedaż samochodów nowych, sprzedaż samochodów używanych (45.11.Z), wynajem samochodów (77.11.Z).

Część nabytych przez Wnioskodawcę w celu dalszej odsprzedaży samochodów jest dopuszczona do ruchu drogowego to znaczy są zarejestrowane i ubezpieczone. Są to samochody demonstracyjne, samochody zastępcze, samochody używane (osobowe) nabywane od osób fizycznych (na umowy kupna-sprzedaży) od firm krajowych (na faktury VAT (23%, zwolnione z VAT, lub opodatkowane w systemie VAT marża) w celu dalszej odsprzedaży (stanowią towar handlowy), nie są użytkowane w firmie w żadnym innym celu.

Zgodnie z obowiązującym w spółce regulaminem wyklucza się nieodpłatne użycie samochodów do celów innych niż związanych z działalnością gospodarczą, samochody demonstracyjne są użytkowane wyłącznie do prezentacji potencjalnym klientom lub odpłatnego wynajmu podobnie jak samochody używane kupione w celu odsprzedaży. Samochody zastępcze przeznaczone są wyłącznie do odpłatnego wynajmu.

Czy Wnioskodawca może odliczać 100% VAT od zakupu i pozostałych wydatków eksploatacyjnych samochodów bez prowadzenia ewidencji przebiegu oraz bez składania naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach na druku VAT-26?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z przepisem art. 86a ust. 5 ww. ustawy, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odprzedaży (lit. a), oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze (lit. c), jeżeli odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Zatem w przypadku, gdy pojazd samochodowy przeznaczony jest wyłącznie do odsprzedaży lub na wynajem/dzierżawę, to podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Natomiast, w sytuacji, gdy pojazd samochodowy zostaje przeznaczony również do celów innych niż odsprzedaż, najem/dzierżawa (nie jest przeznaczony wyłącznie do odsprzedaży lub wynajmu/dzierżawy), ustalenie zasad...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.