Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

24 lutego 2015

Budowa budynku mieszkalnego a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1064

Podatnik będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT w 100% z faktur dokumentujących budowę budynku, bowiem nabywane towary i usługi związane z inwestycją, będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 stycznia 2015 roku nr IPTPP2/443-808/14-4/JSz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który rozpoczął budowę budynku. Na przedmiotową inwestycję posiada pozwolenie na budowę jako „budynek mieszkalny jednorodzinny, zbiornik do gromadzenia nieczystości płynnych”. Nabywane towary i usługi w związku z budową domu, o którym mowa we wniosku są wykorzystywane przez Podatnika do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W pierwszej kolejności chciałby odliczyć całość podatku VAT od faktur mu wystawionych związanych z budową, materiałami i usługami związanymi z budową budynku. Natomiast, po zakończeniu inwestycji, Podatnik planuje wykorzystywać budynek w 30% powierzchni do prowadzenia własnej działalności, a pozostałą część powierzchni, tj. 70% wynajmować Spółce fakturując ze stawką VAT 23%. Faktury dokumentujące wydatki ponoszone w związku z budową budynku będą wystawiane na działalność gospodarczą Podatnika.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z tym, iż 30% budynku będzie wykorzystywana w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, a pozostała 70% budynku będzie wynajmowana może odliczyć 100% podatku VAT od budowanej inwestycji.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż Podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług powinien określić, czy nab...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.