Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

7 lutego 2013

Budowa budynku usługowo-mieszkalnego na potrzeby prowadzonej działalności a prawo do odliczenia podatku VAT

0 873

Budowa budynku usługowo - mieszkalnego, który będzie wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej, będzie korzystała w całości z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 7 stycznia 2013 roku nr IPTPP2/443-935/12-4/AW.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca, który jest czynnym podatnikiem podatku VAT, po zakończeniu budowy budynku usługowo – mieszkalnego, będzie go wykorzystywał w całości w prowadzonej działalności gospodarczej, w ten sposób, że część usługowa wykorzystywana będzie jako salon fryzjerski, a część mieszkalna zostanie sprzedana (również w ramach działalności gospodarczej) lub – po uzyskaniu zgody na zmianę sposobu użytkowania, na usługowy – zaadoptowana do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, ewentualnie podnajęta jako lokal usługowy. Faktury dokumentujące wydatki związane z przedmiotową budową wystawione będą na Wnioskodawcę. W przyszłości Wnioskodawca czerpać będzie korzyści w całości opodatkowane podatkiem od towarów i usług VAT z tytułu wykorzystywania przedmiotowej nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy może odliczyć cały podatek VAT naliczony od inwestycji, mimo, że w pozwoleniu na budowę jest wydzielona część mieszkalna, którą jednak wykorzystywać będzie w działalności gospodarczej jako produkt, część salonu lub najem.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 12 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.