Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na budowę i wdrożenie systemu internetowej informacji przestrzennej, ponieważ efekty systemu nie będą służyć czynnościom opodatkowanym.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 20 maja 2013 roku nr IPTPP1/443-242/13-8/MH.
Sytuacja podatnika
Gmina (czynny podatnik VAT) planuje wykonanie internetową interaktywną platformę, umożliwiającą uruchomienie kilkunastu e-usług ułatwiających dostęp do wybranych rejestrów publicznych mieszkańcom i pracownikom urzędu, stanowiąc jednocześnie źródło dużej ilości kompleksowych informacji dotyczących terenu gminy dla osób spoza jej terenu. Przedstawiona e-usługa polega na automatycznym generowaniu danych przez system informacji przestrzennej; m.in.: publikację dokumentów planistycznych, prezentację obiektów wpisanych do rejestru zabytków, wyszukiwanie działek według numerów lub adresów, przedstawienie bazy obrębów, działek i budynków wraz z informacją na temat rodzaju lub przeznaczenia wybranego obiektu oraz bazy obiektów i obszarów cennych przyrodniczo lub atrakcyjnych turystycznie.
Internetowy dostęp do platformy mapowej będzie dawał możliwość uzyskania informacji, które obecnie można uzyskać w urzędzie Gminy. Budowa i wdrożenie systemu informacji przestrzennej ma na celu również wzrost wydajności oraz poprawę jakości pracy pracowników Urzędu Gminy. Właścicielem przedmiotowego projektu będzie Gmina. Przedmiot projektu będzie wykorzystywany do nieodpłatnego udostępniania Systemu Informacji Przestrzennej w wersji on-line dla wszystkich mieszkańców Gminy. Będzie to czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT. Faktury za wydatki dokonane w ramach realizacji ww. projektu wystawione będą na Gminę.
Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej
Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie więc zastosowania art. 86 ust. 1 ustawy. Jak już wskazano wyżej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
W przedmiotowej sprawie warunek ten nie zostanie spełniony, gdyż Wnioskodawca jako jednostka samorządu terytorialnego, realizując zadanie będące przedmiotem pytania, wykonuje zadania własne, a towary i usługi nabyte w ramach jego realizacji nie będą związane z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Zatem, Zainteresowany nie będzie miał prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją przedmiotowego projektu.
Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.