Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 stycznia 2018

Centralizacja a zmiana wykorzystania nieruchomości

0 796

Czy opisany poniżej stan oznacza „zmianę wykorzystania nieruchomości” w związku z art. 90a i art.86 ust.7b ustawy o VAT i w związku z „centralizacją” musimy dokonać korekty tzw. wieloletniej? W roku 2012 zakończyliśmy inwestycje pod nazwą „rozbudowa miejskiej oczyszczalni ścieków”. Inwestycja ta to środek trwały i wynosiła powyżej 15.000 zł. Podatek VAT od tej inwestycji odliczaliśmy w 100%. W roku 2017 zmieniła się sytuacja w związku z tzw. „centralizacją”. Przed centralizacją oczyszczalnia ścieków nie była odrębnym podatnikiem VAT. Odliczyłam od tej inwestycji 100% VAT, dlatego że inwestycja służyła tylko działalności opodatkowanej. Po centralizacji oczyszczalnia nie jest jednostką budżetową gminy ani nie jest zakładem budżetowym gminy. Zmieniło się tylko to, że do czasu centralizacji gmina na swoje jednostki wystawiała faktury VAT, natomiast po centralizacji wystawiamy noty księgowe (nie występuje tu podatek VAT). Inwestycja ta nadal wykorzystywana jest tylko w działalności opodatkowanej gminy.

ODPOWIEDŹ

Nie, Gmina nie ma obowiązku dokonania korekty, bowiem nie zmieniło się przeznaczenie tej inwestycji.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust. 7b ustawy o VAT, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów wykonywanej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów osobistych, o których mowa w art. 8 ust. 2, gdy przypisanie tych nakładów w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość jest wykorzystywana do celów działalności gospodarczej.

Natomiast z art. 90a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że w przypadku, o którym mowa na wstępie, gdy w ciągu 120 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nieruchomość stanowiąca część przedsiębiorstwa podatnika została przez niego oddana do użytkowania, nastąpi zmiana w stopniu wykorzystania tej nieruchomości do celów działalności gospodarczej, dokonuje się korekty podatku naliczonego odliczonego przy jej nabyciu lub wytworzeniu. Korekty, o której mowa w zdaniu pierwszym, dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła ta zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Jeżeli podatnik wykorzystuje tę nieruchomość w działalności gospodarczej również do czynności zwolnionych od podatku bez prawa do odliczeń, korekta powinna uwzględniać proporcję określoną w art. 90 ust. 3-10, zastosowaną przy odliczeniu.

Analiza powołanych wyżej przepisów jednoznacznie wskazuje, że tylko w przypadku zmiany w stopniu przeznaczenia środka trwałego, podatnik jest zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego odliczonego przy jej nabyciu lub wytworzeniu. Wskazane przepisy dotyczą sytuacji zmiany w stopniu wykorzy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.