29 maja ukończyłem wykonywanie usług budowlanych i wystawiłem fakturę. 31 maja otrzymałem zapłatę VAT, a 3 czerwca wartość netto faktury. Kiedy powinienem rozpoznać obowiązek podatkowy w odniesieniu do usługi?
ODPOWIEDŹ
Obowiązek podatkowy w odniesieniu do opisanej usługi powstał w dniu otrzymania kolejnych płatności.
UZASADNIENIE
Ustawodawca określił w sposób szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do robót budowlanych i budowlano-montażowych. Zgodnie z art.19 ust.13 pkt 2 lit.d) ustawy o VAT w przypadku ww. usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uiszczenia całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług. Dla prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług budowlanych istotne są dwie daty - data otrzymania zapłaty przez wykonawcę oraz data wykonania robót. Ten z wymienionych terminów, który jest wcześniejszy, wyznacza moment powstania obowiązku podatkowego. Należy podkreślić, że w przypadku robót budowlanych i budowlano-montażowych samo wystawienie faktury pozostaje bez wpływu na powstanie obowiązku podatkowego.
Przypominamy, że zgodnie z §11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom wystawiania faktur sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, faktury dokumentujące roboty budowlane i budowlano-montażowe wystawiane są nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku.
Z pytania wynika, że otrzymał Pan płatność za usługę w dwóch ratach, a każda z nich została wpłacona przed upływem 30 dni od wykonania robót. Zatem otrzymanie tych płatności powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Zgodnie z treścią art.19 ust.15 ustawy o VAT bowiem w przypadku określonym w art.19 ust.13 pkt 2 otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Zatem w opisanej przez Pana sytuacji obowiązek podatkowy w odniesieniu do części należności stanowiącej równowartość wykazanego na fakturze VAT powstał w dniu otrzymania wpłaty, czyli 31 maja. Należy pamiętać, że otrzymane pieniądze należy potraktować jako kwotę brutto, z której trzeba wyodrębnić VAT i wartość netto metodą „w stu”. Kolejna wpłata miała miejsce 3 czerwca, i ją także należy traktować jako kwotę brutto. Od drugiej transzy obowiązek podatkowy powstał zatem 3 czerwca. Jeżeli składa Pan miesięczne deklaracje VAT, pierwszą wpłatę rozliczy Pan w deklaracji za maj a drugą w deklaracji za czerwiec 2013 roku.
Z kolei po stronie nabywcy zastosowanie znajduje ogólna zasada odliczania podatku naliczonego, określona w art.86 ust.10 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą podatnik może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę (lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych - art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Bożena Sawicka