Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Spółka prowadzi parking przy centrum handlowym i pobiera opłaty za czas parkowania. Pierwsze dwie godziny parkowania są dla klientów bezpłatne, ale spółka otrzymuje pewne wynagrodzenie od centrum handlowego za utrzymanie parkingu. Oprócz tego, zgodnie z regulaminem parkingu, spółka może nałożyć karę za nieregulaminowe parkowanie. Regulamin parkingu dokładnie określa w jakich przypadkach kara może być nałożona (na przykład brak biletu parkingowego za szybą, parkowanie w miejscu niedozwolonym, przekroczenie czasu parkowania i nieuiszczenie opłaty, zagubienie biletu parkingowego). Czy kara ze nieregulaminowe parkowanie powinna być opodatkowana VAT? Czy pierwsze dwie nieodpłatne godziny parkowania stanowią nieodpłatne świadczenie usług na rzecz parkujących i podlegają opodatkowaniu VAT?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożenie kary za nieregulaminowe parkowanie podlega opodatkowaniu VAT. Natomiast pierwsze dwie nieodpłatne godziny parkowania w opisanej sytuacji nie stanowią nieodpłatnego świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu VAT.

 

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Co do zasady, kary umowne i odszkodowania nie podlegają opodatkowaniu VAT, jednakże, w świetle najnowszego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, pobierana przez Spółkę opłata nie jest typową karą.


W wyroku z dnia 20 stycznia 2022 roku o sygnaturze C-90/20 ETS orzekł, że opłaty kontrolne pobierane przez spółkę prowadzącą prywatne parkingi w  razie nieprzestrzegania przez kierowców ogólnych warunków użytkowania tych parkingów należy uznać za wynagrodzenie za odpłatne usługi, które podlegają opodatkowaniu VAT. W swoim wyroku Trybunał przywołał obowiązującą już w orzecznictwie tezę, zgodnie z którą „świadczenie usług dokonywane jest „odpłatnie” tylko wtedy, gdy pomiędzy usługodawcą a  usługobiorcą istnieje stosunek prawny, w  ramach którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, gdyż wynagrodzenie otrzymywane przez usługodawcę stanowi rzeczywiste odzwierciedlenie wartości wyodrębnionej usługi świadczonej usługobiorcy. Tak jest w przypadku, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą a  otrzymanym świadczeniem wzajemnym.”

Zdaniem ETS, w opisanej sytuacji uiszczenie opłat za parkowanie oraz, stosownie do okoliczności, kwoty odpowiadającej opłatom kontrolnym za nieprawidłowe parkowanie stanowi wynagrodzenie za udostępnienie miejsca parkingowego, a pobieranie przez spółkę opłat kontrolnych za nieprawidłowe parkowanie i  parkowanie przez danego kierowcę w  szczególnych okolicznościach, które określiła ta spółka, a  które pociągają za sobą takie podwyższone opłaty za parkowanie, są ze sobą powiązane. Konieczność przeprowadzenia kontroli nieprawidłowego parkowania i  w  konsekwencji nałożenie takich opłat kontrolnych nie może bowiem mieć miejsca, jeżeli usługa udostępnienia miejsca parkingowego nie została wcześniej wykonana. Trybunał podkreślił, że parkowanie na określonym miejscu znajdującym się na jednym z  parkingów, którymi zarządza spółka, powoduje powstanie stosunku prawnego między tą spółką jako usługodawcą i  zarządzającym danym parkingiem a  kierowcą, który skorzystał z  tego miejsca parkingowego, a łączna kwota, jaką kierowcy zobowiązali się zapłacić w  zamian za usługę parkingową – w  stosownych przypadkach wraz z  opłatami kontrolnymi za nieprawidłowe parkowanie – stanowi warunki, na jakich faktycznie skorzystali oni z  miejsca parkingowego, i  to nawet jeśli zdecydowali się oni na nieprawidłowe jego użytkowanie, przekraczając dozwolony czas postoju, nie uzasadniając prawidłowo swojego prawa postoju czy też parkując na miejscu zastrzeżonym, nieoznaczonym lub w  sposób utrudniający ruch, z  naruszeniem ogólnych warunków użytkowania odnośnych parkingów.

Jeżeli chodzi natomiast o nieodpłatne świadczenie usług w postaci pierwszych dwóch godzin parkowania, to należy tu przywołać przepisy mówiące o tym, kiedy nieodpłatne świadczenie usług zrównane jest z odpłatnym i podlega opodatkowaniu. W myśl art.8 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług dzieje się tak w przypadku:

1) użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (…) jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.