Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT W FINANSACH PUBLICZNYCH , GMINY I POWIATY

27 sierpnia 2019

NR 93 (Wrzesień 2019)

Czy pobierana przez gminę opłata za udostępnianie informacji publicznej podlega opodatkowaniu VAT

0 1103

W zarządzeniu Wójta dotyczącym opłat za udostępnianie informacji publicznej jest zapisane: 
1.    Jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek osoby zainteresowanej, Wójt Gminy ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku pobiera się od wnioskodawcy opłatę za sporządzenie kserokopii (monochromatycznej) dokumentów lub danych w formacie:
1)    A4 – 0,30 zł za stronę,
2)    A3 – 0,60 zł za stronę.
2.    W przypadku wystąpienia w toku prowadzonego postępowania o udostępnienie informacji publicznej na wniosek, konieczności poniesienia dodatkowych kosztów wykraczających poza normalne koszty funkcjonowania Urzędu Gminy, związanych ze sposobem udostępnienia lub formą przekształcenia informacji wskazanej we wniosku w inny niż ustalony w ust. 1 pkt. 1 i 2 sposób, Wójt może naliczyć opłatę w wysokości równowartości kosztów rzeczowych poniesionych na udostępnienie lub przekształcenie informacji. Koszty rzeczowe obejmują koszt zakupu materiałów lub usług.
Czy opłata za udostępnienie informacji obliczona zgodnie z zarządzeniem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
 

Odpowiedź

Gmina w tym przypadku nie działa w ramach działalności gospodarczej, dlatego sprzedaż ta nie podlega VAT.

Uzasadnienie

W celu odpowiedzi na pytanie zadane przez Czytelnika najistotniejsze jest ustalenie, czy Gmina w tym przypadku działa w ramach działalności gospodarczej. Stosownie do treści art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. 
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej, każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonym w niniejszej ustawie. W myśl art. 4 
ust. 1 i 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej, obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności:

  1. organy władzy publicznej,
  2. organy samorządów gospodarczych i zawodowych,
  3. podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa,
  4. podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,
  5. podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.
  6. ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.