W zarządzeniu Wójta dotyczącym opłat za udostępnianie informacji publicznej jest zapisane:
1. Jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek osoby zainteresowanej, Wójt Gminy ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku pobiera się od wnioskodawcy opłatę za sporządzenie kserokopii (monochromatycznej) dokumentów lub danych w formacie:
1) A4 – 0,30 zł za stronę,
2) A3 – 0,60 zł za stronę.
2. W przypadku wystąpienia w toku prowadzonego postępowania o udostępnienie informacji publicznej na wniosek, konieczności poniesienia dodatkowych kosztów wykraczających poza normalne koszty funkcjonowania Urzędu Gminy, związanych ze sposobem udostępnienia lub formą przekształcenia informacji wskazanej we wniosku w inny niż ustalony w ust. 1 pkt. 1 i 2 sposób, Wójt może naliczyć opłatę w wysokości równowartości kosztów rzeczowych poniesionych na udostępnienie lub przekształcenie informacji. Koszty rzeczowe obejmują koszt zakupu materiałów lub usług.
Czy opłata za udostępnienie informacji obliczona zgodnie z zarządzeniem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Odpowiedź
Gmina w tym przypadku nie działa w ramach działalności gospodarczej, dlatego sprzedaż ta nie podlega VAT.
Uzasadnienie
W celu odpowiedzi na pytanie zadane przez Czytelnika najistotniejsze jest ustalenie, czy Gmina w tym przypadku działa w ramach działalności gospodarczej. Stosownie do treści art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej, każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonym w niniejszej ustawie. W myśl art. 4
ust. 1 i 3 ustawy o dostępie do informacji publicznej, obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności:
- organy władzy publicznej,
- organy samorządów gospodarczych i zawodowych,
- podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa,
- podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,
- podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.
Obowiązane do udostępniania informacji publicznej są podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, będące w posiadaniu takich informacji.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, dostęp do informacji publicznej jest bezpłatny, z zastrzeżeniem art. 15. Art. 15 stanowi: jeżeli w wyniku udostępnienia informacji publicznej na wniosek, o którym mowa w art. 10 ust. 1, podmiot obowiązany do udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępnienia lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, podmiot ten może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom.
Gmina jest zobowiązana do udostępniania informacji publicznej na wniosek zainteresowanego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej. Gmina zamierza pobierać opłaty odpowiadające kosztom związanym z przekształceniem informacji lub sposobem ich udostępnienia i uregulowała powyższą kwestię poprzez wydanie stosownego zarządzenia.
Realizując wyżej wymienione zadania, Gmina działa jako organ władzy publicznej, a wykonywane czynności należą do kategorii spraw z zakresu administracji publicznej, które zostały nałożone stosownymi przepisami prawa, co oznacza, że w tym przypadku Gmina objęta jest regulacją przepisu art. 15 ust. 6 ustawy
o VAT. Zatem, usługi udostępniania informacji publicznej, za które Gmina pobiera opłaty, nie są objęte podatkiem od towarów i usług.
EWIDENCJA W DEKLARACJACH: Czynności tej nie wykazuje się w deklaracjach.
Podstawa prawna: art.15 ust.6 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.