Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

1 maja 2014

Czy podatnik zwolniony z VAT może skorzystać z procedury WDT

0 965

Nasza firma korzysta ze zwolnienia z podatku VAT z uwagi na niskie obroty. Podpisaliśmy umowę z niemieckim kontrahentem na dostawę produkowanych przez nas materiałów reklamowych. Czy możemy zastosować stawkę 0%? Czy dla tej transakcji należy złożyć deklarację VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, w opisanym stanie faktycznym nie mogą Państwo skorzystać z procedury WDT. Nie są Państwo zobowiązani do złożenia deklaracji VAT.

UZASADNIENIE

W myśl art.13 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 (tj. przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Należy pamiętać, że przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

  1. podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

  2. osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

  3. podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

  4. podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Należy także pamiętać, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art.15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art.113 ust.1 i 9, a także wówczas, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu (art.13 ust.6 i 7 ustawy o VAT).

Państwa firma korzysta aktualnie ze zwolnienia od podatku na mocy art.113 ust.1 ustawy o VAT czyli z uwagi na kwotę sprzedaży nie przekraczającą 150.000 zł. A zatem nie dojdzie u Państwa do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jeżeli jednak Państwa firma zamierza skorzystać z procedury WDT jest zobowiązana do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT i podatnik VAT-UE. Jeśli nie dokonają Państwo rejestracji, dostawa dokonana na rzecz podmiotu z innego kraju UE traktowana jest jak dostawa krajowa.

Podatnicy, u których sprzedaż z uwagi na nieprzekroczenie limitu obrotu w wysokości 150.000 zł korzysta ze zwolnienia z podatku nie składają deklaracji VAT-7. Można jednak przed osiągnięciem limitu zrezygnować ze zwolnienia zgodnie z art. 113 ust. 4 ustawy o VAT i zarejestrować się jako podatnik VAT czynny, czyli rozliczać podatek VAT i składać deklaracje.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy