Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

1 czerwca 2018

Czy świadczenie usługi przez podmiot zewnętrzny na rzecz szpitala może korzystać ze zwolnienia z VAT

0 885

Przedsiębiorca prowadzi firmę informatyczną, która dysponuje prawami licencyjnymi do oprogramowania wykorzystywanego do zarządzania tzw. ruchem chorych. Jest to wysoko specjalistyczne oprogramowanie, dzięki któremu pacjent jest „prowadzony” przez system od momentu przyjęcia, przez proces diagnostyczny, proces leczenia aż do wypisu szpitalnego. Przedsiębiorca podpisał umowę ze szpitalem na świadczenie tego typu usług, przy czym zapewnia sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem oraz nadzorem nad systemem. Czy w związku z faktem, że usługa jest świadczona na rzecz szpitala, który ze swej istoty zajmuje się przywracaniem zdrowia, możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia na gruncie podatku od towarów i usług?

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca, który będzie świadczył tego typu usługę na rzecz szpitala może korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług. Wynika to z faktu, iż usługa tego typu ma związek z przywracaniem zdrowia a ponadto jest świadczona na terenie szpitala. Proces leczniczy, co wynika z orzecznictwa TSUE, nie należy rozumieć wąsko (tylko jako leczenie przez personel medyczny), ale jako kompleksowe zapewnienia usługi leczniczej.

UZASADNIENIE

Częstą praktyką w działalności szpitali jest korzystanie z tzw. outsourcingu, czyli korzystania ze specjalistycznych firm zewnętrznych poprzez zlecanie prowadzenia im części swoich obowiązków. Najczęściej ma to miejsce w takich dziedzinach jak: księgowość, audyt, zaopatrzenie, administracja kadrowa czy szkolenia. W takim przypadku powstaje pytanie jaki będzie zakres możliwego zastosowania zwolnienia w podatku od towarów i usług dla tego typu usług (outsourcingowych). Jak bowiem wskazuje ustawodawca w treści art.43 ust.1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza. Powyższy przepis należy interpretować łącznie z treścią art.43 ust. 17 i 17a u.p.t.u.. zgodnie z którym w/w zwolnienie nie ma zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie

  2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

I dalej z ust.17a wynika, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 18a ma zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Na wstępie analizy powyżej przedstawionych przepisów należy wskazać na rozumienie pojęcia świadczenia opieki medycznej (co składa się na czynności służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu oraz poprawie zdrowia). Otóż jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 18.11.2010 r., sygn. C -156/09 pojęcie powyższe nie może być rozumiane wąsko, to znaczy nie może być ograniczane tylko i wyłącznie do czynności jakie są wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny. Ogólnie ujmując, co zresztą wynika ze specyfiki działania współczesnego szpitala, proces leczenia oparty jest coraz częściej o zaawansowane technologicznie usługi, a nie tylko personel medyczny.

Wobec takiego podejścia TSUE należy wskazać (ogólnie), iż aby możliwe było korzystanie ze zwolnienia w podatku od towarów i usług ze strony świadczeniodawców innych niż personel medyczny, muszą być spełnione następujące warunki:

  • a) usługa musi być świadczona na rzecz szpitala na jego terenie,

  • b) dany typ świadczonej usługi jest niezbędny do prawidłowego i całościowego wykonania usługi medycznej, np. przez personel medyczny,

  • c) nie musi wystą...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.