Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 listopada 2013

Czy tego samego dnia można sporządzić dwa raporty dobowe

0 16122

Pracownik niechcący zrobił raport dobowy w środku dnia. Czy można dalej wprowadzać sprzedaż do kasy, a potem zrobić drugi raport z tego samego dnia?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Tak, nie ma zakazu wykonania drugiego raportu dobowego w tym samym dniu, jednak raporty te zostaną zsumowane pod jedną datą dopiero w raporcie miesięcznym.

UZASADNIENIE

Na podstawie art.111 ust.3a pkt 1 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani:

 

  • dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy,

  • dokonywać wydruku emitowanych przez kasę rejestrującą dokumentów  i ich kopii.

 

Paragraf 6 ust.1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (rozporządzenia w sprawie kas) zobowiązuje podatnika do sporządzenia raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Ponadto, podatnicy stosujący kasy, którzy rozliczają więcej niż jedną transakcję w jednym czasie (np. w przypadku branży gastronomicznej), przed wykonaniem raportu fiskalnego dobowego zamykają wszystkie rozpoczęte w ciągu doby transakcje (§17 ust.4 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 sierpnia 2013 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (rozporządzenia w sprawie kryteriów)).

Pojęcie raportu fiskalnego (w tym również dobowego) zostało sprecyzowane w §2 pkt 19 rozporządzenia w sprawie kas oraz w §2 pkt 24 rozporządzenia w sprawie kryteriów i jest to dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku. Natomiast kasa fiskalna, w myśl zapisu §7 pkt 2 lit.e rozporządzenia w sprawie kryteriów musi odpowiadać warunkom technicznym, które umożliwiają zapisywanie w pamięci fiskalnej numerów, dat oraz godzin i minut każdego w wykonywanych raportów fiskalnych dobowych a także liczby paragonów fiskalnych objętych raportem oraz liczbę pozycji w raporcie. Jednocześnie, na podstawie §14 ust.1 pkt 20 lit.f tego rozporządzenia, program pracy kasy powinien uniemożliwiać wprowadzenie daty wcześniejszej niż ostatnia zarejestrowana w pamięci fiskalnej a także wykonywanie po dokonaniu sprzedaży, a przed wykonaniem raportu fiskalnego dobowego zmiany daty.

Program pracy kasy musi posiadać funkcję liczenia obrotu i kwot podatku na paragonach i raportach fiskalnych dobowych (suma danych z paragonów za daną dobę) według zasady cen brutto (sumowanie danych brutto z paragonów w poszczególnych stawkach podatku i obrotu zwolnionego) oraz wykonania raportu fiskalnego dobowego (bez wymuszania programowego tej funkcji), polegającego na zapisie rejestrów sprzedaży dobowej do pamięci fiskalnej, wyzerowaniu rejestrów oraz sporządzeniu na podstawie przesłanych do pamięci fiskalnej wartości sprzedaży dobowej i wydruku raportu fiskalnego dobowego jako jednej i niepodzielnej operacji (§14 ust.1 pkt 11 i 12 rozporządzenia w sprawie kryteriów).

Podsumowując wyżej cytowane przepisy rozporządzeń, raport dobowy wykonywany jest po zakończeniu sprzedaży w danym dniu i dokonanie tej czynności jest obowiązkowe. Teoretycznie powinien być wykonany do godziny 24, ale ważniejsze jest aby sporządzić go przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Raport wykonywany jest przez operatora kasy fiskalnej i jego wykonanie wiąże się z zapisem całej sprzedaży (z okresu od ostatniego raportu dobowego do momentu wykonania raportu) pod daną datą, do pamięci fiskalnej. Raport dobowy jest raportem zerującym, po jego wykonaniu w dniu następnym rozpoczynamy sprzedaż od zera. Jeśli zdarzy się, że kilkakrotnie wykonamy raport dobowy jednego dnia to te raporty zostaną zsumowane pod jedną datą dopiero w raporcie miesięcznym. Natomiast w danym dniu będziemy mieli dwa raporty dobowe o różnych numerach i różnej godzinie ich wykonania a zatem drugi raport dobowy będzie zawierał taką sumę transakcji jakbyśmy w tym dniu sprzedaż rozpoczęli od zera. Raport dobowy musi być wykonany minimalnie jeden raz, nie ma jednak zapisu ograniczającego ilość raportów dobowych wykonanych w tym samym dniu. Jeżeli więc zajdzie taka konieczność, może się zdarzyć, iż w danym dniu będzie ich więcej niż jeden.

Należy jednak pamiętać, że każda kasa fiskalna posiada możliwość wydrukowania ograniczonej ilości raportów dobowych - zgodnie z przepisami kasa odpowiada takim kryteriom, które zapewniają wydrukowanie minimalnej ilości takich raportów w liczbie - 1830 raportów fiskalnych dobowych (§5 ust.1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie kryteriów). Jeśli raporty dobowe są wykonywane przez pomyłkę częściej, należy liczyć się z tym, iż żywotności pamięci fiskalnej (a tym samym kasy) wystarczy na krótszy okres.

Wioletta Gramis