Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Polska spółka sprzedaje plastikowe butelki na kosmetyki kontrahentowi w Szwecji, jednakże butelki nie są bezpośrednio wysyłane do Szwecji, ale trafiają do innej firmy w Polsce, która produkuje żele pod prysznic, gdzie są napełniane i wysyłane do magazynu kontrahenta w Szwecji. Firma, która wysyła żele w butelkach dostarcza nam dokumenty transportowe potwierdzające, że towar dotarł do kraju kontrahenta. Czy w takiej sytuacji możemy potraktować dostawę butelek jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i zastosować stawkę VAT 0%?

ODPOWIEDŹ
Nie, polska spółka nie ma prawa do zastosowania stawki VAT 0% przy opisanej sprzedaży, transakcję powinna potraktować jako krajową i opodatkować polskim VAT.

UZASADNIENIE
Zgodnie z art.13 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się, co do zasady, wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. 
W art.42 ust.1 ustawy określone zostały następujące podstawowe warunki pozwalające na zastosowanie stawki VAT 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów:

  • dostawa następuje na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych (numer VAT UE), nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy i podał ten numer dostawcy;
  • dostawca przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
  • dostawca, składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Zakładam, że zarówno Państwa spółka jak i szwedzki kontrahent posiadacie ważne numery VAT UE w swoich krajach, a zatem pierwszy i trzeci z wymienionych powyżej warunków jest spełniony. Wątpliwości w opisanej przez Państwa transakcji rodzi natomiast kwestia, czy możemy twierdzić, że wyprodukowane przez Państwa butelki zostały wywiezione z Polski w ramach Państwa transakcji sprzedaży.
Podobną do opisanej przez Państwa kwestię rozstrzygnął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji nr 0111-KDIB3-3.4012.519.2021.1.MAZ z 9 listopada 2021r., gdzie o prawo do zastosowania stawki VAT 0% pytała firma produkująca woreczki, które były dostarczane w kraju do innej firmy, produkującej mięso z kurcząt, a następnie opuszczały Polskę w postaci opakowania dla tego mięsa i były dostarczane do francuskiego kontrahenta. Organ podatkowy odmówił podatnikowi prawa do zastosowania stawki VAT 0%, twierdząc, że kraju nie opuszczają już woreczki, ale inny produkt – zapakowane mięso. Argumentacja organu podatkowego była następująca: „woreczki jako takie (w postaci w jakiej opuszczają zakład Wnioskodawcy) nie są wywożone z kraju. Są przewożone do firmy we Francji...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.