Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w Polsce i w Holandii. W obu tych państwach zarejestrowana jest do podatku od towarów i usług. Przedsiębiorca wykonuje usługi remontowo - budowlane. W Holandii rozlicza podatek VAT z tytułu usług wykonanych na terytorium Holandii. Podatek dochodowy przedsiębiorca rozlicza w oparciu o prowadzoną Księgę Przychodów i Rozchodów - podatek liniowy. Czy przychody z Holandii należy opodatkowywać netto czy brutto (z VATem Holenderskim)? Na stałe przedsiębiorca mieszka w Polsce i większość roku przebywa w kraju?

Zapraszamy również do wzięcia udziału w Konferencji Podatkowo-Biznesowej "Jak znacznie zmniejszyć koszty prowadzenia biznesu w 2024 r. po zmianach przepisów podatkowych"!

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca w PKPiR winien ewidencjonować po stronie przychodów wartość sprzedaży netto (podatek od wartości dodanej rozlicza w Holandii) a po stronie kosztów wydatek netto (podatek od wartości dodanej rozlicza również w Holandii). 

UZASADNIENIE

Podatnicy zarejestrowani w Polsce jako podatnicy podatku od towarów i usług dokonując sprzedaży opodatkowanej tym podatkiem, na potrzeby rozliczenia podatku dochodowego wykazują jako przychód kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po pomniejszeniu o należny VAT. 
Przychodem nie są zwolnione od wpłat należności z tytułu VAT oraz zwrócona różnica VAT. Zasadą jest również, że VAT nie jest kosztem uzysknia przychodów. Zarejestrowani podatnicy VAT, na podstawie odrębnych przepisów, mogą bowiem odliczać VAT naliczony przy zakupie towarów i usług od podatku należnego od sprzedanych przez siebie towarów i usług.
Ustawa o PIT nie zawiera regulacji odnoszących się do podatku od wartości dodanej. Z art. 2 pkt. 11 ustawy o VAT wynika, że jeżeli w ustawie jest mowa o podatku od wartości dodanej to należy rozumieć przez to podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego z wyjątkiem podatku od wartości dodanej nakłądanego ustawą o VAT.
Zgodnie jednak z obowiązującym orzecznictwem oraz prezentowanym stanowiskiem Ministerstwa Finansów dla celów podatku dochodowego, sformułowania „podatek od wartości dodanej” i polski „podatek od towarów i usług” stanowią synonimy opisujące tę samą daninę. Zatem z uwagi na brak rozróżnienia pomiędzy podatkiem od wartości dodanej a podatkiem od towarów i usług, dla celów podatku dochodowego danina ta powinna podlegać regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o PIT właściwym dla podatku od towarów i usług obowiązującego na terytorium Polski. 
Powyższe oznacza to, że rozwiązania zawarte w przepisach wymienionych ustaw o podatkach dochodowych odnoszące się do polskiego podatku od towarów i usług, powinny znaleźć odpowiednie zastosowanie, w zakresie zarówno przychodów, jak i kosztów podatkowych, do nakładanego w innych krajach Unii Europejskiej podatku od wartości doda...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.