Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 października 2013

Czy zwrot VAT może być dokonany w dwóch różnych terminach

0 921

W związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej, w sierpniu dokonałam dużo zakupów. Powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, którą wykazałam do przeniesienia na następny miesiąc. W deklaracji VAT-7 za wrzesień nadal będę miała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, którą chciałabym wykazać do zwrotu w terminie 25 dni. Czy muszę mieć zapłaconą należność za wszystkie faktury, również te z poprzedniego miesiąca? Czy będę mogła starać się o część zwrotu w terminie 25 dni, a resztę w terminie 60 dni?

ODPOWIEDŹ

Warunkiem zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni jest zapłata należności zarówno za faktury dotyczące danego okresu rozliczeniowego, jak też za faktury z poprzednich okresów rozliczeniowych, o ile mają wpływ na rozliczenie wykazane w deklaracji podatkowej. Nie jest możliwe ubieganie się zwrot na rachunek bankowy w dwóch różnych terminach, tj. 25 i 60 dni, w zależności od tego, które faktury zostały zapłacone.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.87 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług podstawową zasadą jest, że zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika, na rachunek bankowy wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub na wskazany przez podatnika rachunek banku, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank kredytu. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Natomiast zgodnie z ust.6 w/w artykułu, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

- faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej,

- dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji naczelnika urzędu celnego i zostały przez podatnika zapłacone,

- importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Zatem uprawnienie do ubiegania się o przyspieszony zwrot różnicy podatku w terminie 25 dni przysługuje po spełnieniu dodatkowych przesłanek, a jedną z nich jest to, żeby wykazane w deklaracji podatkowej kwoty podatku naliczonego wynikały z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będąc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.