W związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej, w sierpniu dokonałam dużo zakupów. Powstała nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, którą wykazałam do przeniesienia na następny miesiąc. W deklaracji VAT-7 za wrzesień nadal będę miała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, którą chciałabym wykazać do zwrotu w terminie 25 dni. Czy muszę mieć zapłaconą należność za wszystkie faktury, również te z poprzedniego miesiąca? Czy będę mogła starać się o część zwrotu w terminie 25 dni, a resztę w terminie 60 dni?
ODPOWIEDŹ
Warunkiem zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni jest zapłata należności zarówno za faktury dotyczące danego okresu rozliczeniowego, jak też za faktury z poprzednich okresów rozliczeniowych, o ile mają wpływ na rozliczenie wykazane w deklaracji podatkowej. Nie jest możliwe ubieganie się zwrot na rachunek bankowy w dwóch różnych terminach, tj. 25 i 60 dni, w zależności od tego, które faktury zostały zapłacone.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art.87 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług podstawową zasadą jest, że zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika, na rachunek bankowy wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub na wskazany przez podatnika rachunek banku, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank kredytu. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Natomiast zgodnie z ust.6 w/w artykułu, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:
- faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej,
- dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji naczelnika urzędu celnego i zostały przez podatnika zapłacone,
- importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.
Zatem uprawnienie do ubiegania się o przyspieszony zwrot różnicy podatku w terminie 25 dni przysługuje po spełnieniu dodatkowych przesłanek, a jedną z nich jest to, żeby wykazane w deklaracji podatkowej kwoty podatku naliczonego wynikały z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku w składzie 7 sędziów z 11 marca 2013 roku (sygn. akt I FPS 5/12) orzekł, że warunkiem zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni jest zapłata należności zarówno za faktury dotyczące danego okresu rozliczeniowego, jak też za faktury z poprzednich okresów rozliczeniowych, o ile mają wpływ na rozliczenie wykazane w deklaracji podatkowej. W wydanym wyroku NSA uznał, że różnica podatku podlegająca zwrotowi na rachunek bankowy może się składać z dwóch elementów, tj. z nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym z danego okresu rozliczeniowego oraz z nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przeniesionej przez podatnika z poprzedniego okresu rozliczeniowego. Nadwyżka podatku podlegająca zwrotowi jest zatem efektem zsumowania obu powyższych różnic podatku. Ustawodawca, używając w art.87 ust.6 ustawy o VAT sformułowania "kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej" nie przyporządkowuje tego podatku tylko i wyłącznie do aktualnego okresu rozliczeniowego. Ponadto, zwrotowi na rachunek bankowy nie podlega podatek naliczony, lecz nadwyżka tego podatku nad podatkiem należnym, a kwota do zwrotu jest efektem wyżej wskazanych działań matematycznych.
O przyspieszony zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni można się ubiegać, jeżeli zapłacone zostały wszystkie faktury, z których wynika podatek naliczony zadeklarowany w danym okresie. Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje możliwości przyspieszenia terminu zwrotu różnicy podatku tylko w stosunku do części nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji. Z przepisu art.87 ust.6 ustawy o VAT wynika bowiem, że w ciągu 25 dni urząd zwraca różnicę pomiędzy kwotą wykazanego podatku naliczonego a kwotą podatku należnego, który podatnik ujął w deklaracji. Nie ma więc możliwości „podziału” w jednej deklaracji kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym i wykazania jej części do zwrotu w terminie przyspieszonym (tj. 25 dni), a w odniesieniu do pozostałej części w terminie podstawowym 60-dniowym.
Iwona Porez