Dostałem wezwanie do US ws. wykroczenia skarbowego dot. niewpłacania VAT w terminie, w 2021 roku. Czy jeśli złożę czynny żal, przed wizytą w urzędzie, to uniknę kary?
Odpowiedź
Złożenie czynnego żalu, w przypadku otrzymania wezwania z urzędu, jest nieskuteczne i Czytelnik nie uniknie kary z kks.
Uzasadnienie
Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy jest opłacanie podatków w terminie. W przypadku spóźnienia czy pomyłki, przedsiębiorca musi się liczyć z negatywnymi konsekwencjami karno-skarbowymi. Aby uniknąć kary, przedsiębiorca ma możliwość odwołania się do instytucji czynnego żalu.
Czynny żal to instytucja uregulowana w art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 roku – Kodeks karny skarbowy (kks) umożliwiająca odstąpienie od ukarania wobec sprawców, którzy wyrazili „skruchę” z powodu popełnienia czynu zabronionego i dopełnili ciążących na nich obowiązków.
Zgodnie bowiem z art. 16 § 1 ustawy kks, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.
Przepis ten stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Jeżeli czyn zabroniony nie polega na uszczupleniu tej należności, a orzeczenie przepadku przedmiotów jest obowiązkowe, sprawca powinien złożyć te przedmioty, natomiast w razie niemożności ich złożenia – uiścić ich równowartość pieniężną; nie nakłada się obowiązku uiszczenia ich równowartości pieniężnej, jeżeli przepadek dotyczy przedmiotów określonych w art. 29 pkt 4 (art. 16 § 2 kks).
Zawiadomienie wnosi się na piśmie albo ustnie do protokołu (art. 16 § 4 kks).
Z art. 16 § 5 kks wynika natomiast, że zawiadomienie jest bezskuteczne, jeżeli zostało złożone:
- w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
- po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.
Czynny żal, oprócz formy pisemnej złożonej bezpośrednio do urzędu, można złożyć drogą elektroniczną np. przez e-PUAP, e-Urząd Skarbowy.
Z powołanych przepisów wynika, że w niektórych sytuacjach naczelnik urzędu skarbowego może odstąpić od ukara...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.