Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

4 marca 2015

Darowanie towarów likwidowanej spółki a podatek VAT

0 885

Nabycie majątku przez jednego ze wspólników nie wywołuje żadnych skutków na gruncie ustawy o podatku VAT. Tym samym nie ma obowiązku zapłaty podatku VAT od otrzymanych zapasów towarów handlowych. 

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 6 lutego 2015 roku nr IBPP3/443-1305/14/EJ

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej powstałej na mocy obligatoryjnego przekształcenia spółki cywilnej. Wspólnikami są Wnioskodawca – mąż oraz jego żona. Spółka jest czynnym płatnikiem podatku VAT, prowadzi księgi rachunkowe (tzw. pełna księgowość). W skład majątku wchodzą nieruchomości. Między małżonkami istnieje rozdzielczość majątkowa ustalona sądownie. Stosunek udziałów w spółce wynos: mąż 80%, żona 20%. W 1998 r. wspólnicy wówczas spółki cywilnej nabyli nieruchomość na rzecz spółki. Powyższa czynność była zwolniona z podatku VAT. Do chwili obecnej w jednym z budynków znajduje się magazyn spółki.

Od 2013 r. spółka jawna posiada dwóch wspólników, małżonków; żona Wnioskodawcy planuje wystąpienie ze spółki na koniec 2014 r. Wspólnicy podejmą jednomyślną uchwałę (zgodnie z art. 58 i 67 pkt 1 ksh) o rozwiązaniu spółki bez przeprowadzania likwidacji. Żona Wnioskodawcy przekaże mężowi notarialnie ogół praw i obowiązków (zgodnie z art. 10 ksh), swoje udziały i cały majątek spółki wraz z nieruchomościami, wyposażeniem, samochodami i materiałami handlowymi (spółka prowadzi handel hurtowy i detaliczny art. spożywczymi). Przenoszone składniki majątkowe stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego. Celem takich działań ma być utrzymanie przedsiębiorstwa spółki w dotychczasowym kształcie i kontynuowanie prowadzonej działalności jako jednoosobowej działalności gospodarczej (zgodnie z § 7 pkt 2 umowy spółki).

Wątpliwość budzi fakt, czy w związku z rozwiązaniem spółki i darowaniem jednemu ze wspólników udziałów oraz majątku firmy (wyposażenia, nieruchomości, towarów handlowych itp.) Wnioskodawca ma zapłacić podatek VAT od otrzymanych towarów handlowych?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Analizując powyższe za...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.