Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

31 marca 2016

Darowizna produktów spożywczych a zwolnienie od podatku od towarów i usług

0 812

Prowadzę sklep spożywczy i jestem podankiem VAT. Chciałbym w ramach darowizny przekazać mleko w kartonach. W jaki sposób powinienem to zrobić, żeby urząd skarbowy nie zakwestionował podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Co do zasady, jeżeli Czytelnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu lub wytworzeniu towarów lub ich części składowych, ich darowizna podlega opodatkowaniu VAT.

Darowizna produktów spożywczych, jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację podlega zwolnieniu z VAT jednak przy spełnieniu określonych ustawowo warunków.

UZASADNIENIE

Podstawowa zasada opodatkowania darowizny podatkiem od towarów i usług.

Ustawodawca w art. 7 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług zrównał darowiznę z z dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych i towary te nie są prezentami o małej wartości ani próbkami.

Oznacza, to że przekazywane nieodpłatnie towary co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT według stawki określonej dla danego towaru.

Przekazanie nieodpłatnie produktów spożywczych m.in. mleka w kartonie zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2, której przedmiotem są produkty spożywcze, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.

Warunki uzasadniające zwolnienie od podatku w przypadku dokonania darowizny.

W myśl art. 43 ust. 12 ustawy o VAT zasadniczym warunkiem dokonania zwolnienia od VAT jest posiadanie przez dokonującego dostawy towarów dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego,

z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.

Należy jednak zauważyć, iż jak wynika z art. 43 ust.12a ustawy, zwolnienia tego nie można zastosować, jeżeli:

  1. określenie przeznaczenia otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nie jest możliwe na podstawie prowadzonej przez tę organizację dokumentacji, lub

  2. wykorzystanie otrzymanych przez organizację pożytku publicznego towarów nastąpiło na cele inne niż cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.

Wobec powyższego Podatnik musi udokumentować:

  • fakt przekazania produktów żywnościowych na rzecz organizacji pożytku publicznego,

  • fakt, że obdarowana organizacja pożytku publicznego przeznaczyła otrzymane od niego produkty wyłącznie na działalność charytatywną prowadzoną przez tę organizację.

Dodatkowo należy pamiętać, że na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 3 ustawy, dostawca towarów, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych organizacji pożytku publicznego towarów.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 7 ust. 2 pkt 2 i 3, art. 43 ust.1 pkt 16, ust.12 i 12a oraz art. 86 ust.8 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług