Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

1 lipca 2018

Data powstania obowiązku podatkowego w VAT oraz przychodu z tytułu usługi prawnej

0 788

Za usługę prawną trwającą od 1 stycznia do 31 maja 2018 roku (wykonaną przez osobę fizyczną prowadzącą działalność) odpłatność pobierana była w ustalonych ratach (zgodnie z umową). Klientka nie chciała faktury, dlatego przychód ewidencjonowany był na kasie fiskalnej. Pieniądze wpłynęły na konto, zgodnie z ustalonym terminem ostatniej raty: 29 kwietnia 2018 ale ich wpływ został przeoczony - dopiero 2 maja 2018 zauważyliśmy przychód. Czy nabicie go na kasę w dniu 2 maja 2018 było prawidłowe? Czy przychód ten zaliczyć w VAT i dochodowym do przychodów z kwietnia czy z maja?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek podatkowy z tytułu VAT, a także przychód w podatku dochodowym powstał w kwietniu 2018 roku.

Zaewidencjonowanie na kasie fiskalnej zapłaty w dniu, w którym uzyskano informację o jej wpływie na konto było prawidłowe. Bowiem, w sytuacji braku możliwości ewidencji otrzymanej zapłaty w  dacie powstania obowiązku podatkowego, podatnik wpłatę taką powinien zaewidencjonować w  pierwszym możliwym terminie.

UZASADNIENIE

1. W myśl zasady ogólnej wyrażonej w art.19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Natomiast usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi (art.19a ust.3 zdanie pierwsze ustawy o VAT).

Usługa prawna wykonywana była od 1 stycznia do 31 maja 2018, a w związku z jej świadczeniem odpłatność pobierana była w ustalonych ratach. Zatem, w odniesieniu do ostatniej raty, której termin ustalony był na 29 kwietnia 2018 roku, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał w kwietniu 2018 roku.

2. Przepis art.14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, iż za datę powstania przychodu podatkowego uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1h-1j, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, jednak, nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury, albo

  • uregulowania należności.

Natomiast ust.1e art.14 stanowi, że jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w  okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w  umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w  roku.

Warunkiem zastosowania art.14 ust.1e jest ustalenie przez strony umowy okresów rozliczeniowych, co nie wynika z opisanej sytuacji. Tym samym, skoro umowa nie przewiduje ustalenia okresów rozliczeniowych, a  jedynie ustalenie terminów płatności poszczególnych rat, wyklucza to zastosowanie przepisu art.  14 ust. 1e. Zatem, przychód z  tego tytułu powstaje w momencie otrzymania wpłat zgodnie z  regulacją art.  14 ust. 1c ustawy o  podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, ostatnia rata zapłacona 29 kwietnia, w całości skutkuje powstaniem przychodu podatkowego w dacie jej otrzymania (z chwilą otrzymania pieniędzy) tj. w kwietniu 2018 roku.

3...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.