Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

1 maja 2013

Data zarachowania nadpłaty na poczet zobowiązania w VAT

0 819

25 marca wysłałam listem poleconym do urzędu skarbowego deklarację CIT-8 za 2012 rok z wykazaną nadpłatą podatku, VAT-7 z wykazaną kwotą do zapłaty i wniosek o przerachowanie nadpłaty w podatku dochodowym na poczet zobowiązania w VAT. Część zobowiązania w VAT, której nie pokryła nadpłata zapłaciłam przelewem. Dziś dowiedziałam się że, w związku z tym, że wniosek o przerachowanie wpłynął 27 marca mam zapłacić odsetki za 2 dni. Czy urząd ma rację?

ODPOWIEDŹ

Tak, urząd ma rację. Nadpłata podatku dochodowego od osób prawnych zaliczana jest na zaległości podatkowe z dniem „faktycznego” złożenia zeznania w organie podatkowym. Nie należy tego identyfikować z dniem wysłania listu gdyż nadanie zeznania nie jest tożsame z jego złożeniem.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.76a §2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem: - powstania nadpłaty w przypadkach, o których mowa w art.73 §1 pkt 1-3 i 5 oraz §2; - złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty.

W przepisie art.73 §2 pkt 1 o.p. ustawodawca określił, że momentem powstania nadpłaty jest dzień złożenia zeznania rocznego - dla podatników podatku dochodowego. Należałoby się zatem zastanowić, co oznacza pojęcie „dzień złożenia zeznania rocznego”. W powyższej kwestii wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 21 września 2012 roku o sygnaturze II FSK 429/11 uznał, że „złożenie deklaracji otwierającej termin do załatwienia sprawy należy rozumieć, jako jego doręczenie organowi podatkowemu w sensie fizycznym, w taki sposób, aby można było się zapoznać z treścią dokumentu, zawartych w nim informacji i danych podlegających weryfikacji. Nie można bowiem przy interpretacji tego pojęcia pomijać tego, że dopóty dopóki taka deklaracja nie zostanie dostarczona do siedziby organu podatkowego, nie jest on w stanie i nie może dokonywać jakichkolwiek ustaleń w przedmiocie złożonego zeznania żądania. Nie wie przecież, czego domaga się podatnik, jaki jest zakres jego żądania i jakie są podstawy prawne i faktyczne.”

Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który w wyroku z 25 lutego 2009 roku o sygnaturze I SA/Lu 635/08 uznał, że „”Złożenie” deklara...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.