Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , NIERUCHOMOŚCI

31 maja 2016

Doradzanie w zakresie świadczenia usług projektowania wnętrz a zwolnienie z VAT

0 2543

Od niedawna prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Nie przekroczyłam kwoty wolnej od podatku VAT, w związku z czym nie jestem czynnym podatnikiem. Przedmiotem mojej działalności jest projektowanie wnętrz.

W ramach świadczonych usług polecam również klientom zakup konkretnych mebli i wyposażenia. Mam zawarte umowy handlowe z producentami mebli i otrzymuję od nich prowizję. Moja księgowa stwierdziła, że muszę się zarejestrować jako podatnik VAT, bo wykonuję usługi reklamowe i doradcze, które muszą być opodatkowane tym podatkiem - czy to prawda?

ODPOWIEDŹ

Do czasu przekroczenia kwot określonych w art. 113 ustawy o podatku VAT nie musi się Pani rejestrować się jako podatnik podatku VAT.

UZASADNIENIE

W myśl art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. W przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego, kwotę tę należy określić proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności - zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT.

Są jednak wyjątki, kiedy powyższego limitu się nie stosuje. W przepisie art. 113 ust. 13 ww. ustawy wskazano konkretne rodzaje towarów i usług, które zostały wyłączone z ww. zwolnienia podmiotowego. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży tych towarów lub świadczenia usług, podatnik będzie zobowiązany zarejestrować się i odprowadzić podatek należny bez względu na wielkość obrotów.

Sugestia ze strony księgowej w zakresie opodatkowania Pani działalności wynika zapewne z regulacji zawartej w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ww. ustawy, który stanowi że „zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego”.

Niestety, zarówno ustawa o VAT, jak i przepisy wykonawcze, nie definiują usług doradczych. Orzecznictwo podatkowe wspiera się w tym względzie wykładnią językową ze Słownika Języka Polskiego PWN 2006. Wynika z niej, że „doradca” to „ten, kto doradza, udziela porad”. Z kolei „doradzać” oznacza „udzielać porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. Jak widać, zakres możliwych usług spełniających powyższe kryteria jest bardzo szeroki.

Z pytania wynika, iż przedmiotem Pani działalności jest projektowanie wnętrz, w ramach którego promuje Pani określone wyposażenie wnętrz, otrzymując od jego producentów stosowną prowizję. Według PKD usługi te można sklas...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.