Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

25 października 2013

Dostawa sklepu wraz z gruntem a VAT

0 796

Dostawa sklepu wraz z gruntem, na którym ten sklep jest posadowiony, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 czerwca 2013 roku nr IPTPP2/443-182/13-4/JS.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Wnioskodawczyni, która nabyła w 2004 roku sklep wolnostojący, a następnie poddała procesowi modernizacji i kapitalnemu remontowi, wykonanemu w tak zwanym „systemie gospodarczym” przez Wnioskodawczynię i członków Jej rodziny. Nabycie zostało udokumentowane, oprócz aktu notarialnego, fakturą VAT z wykazanym zwolnieniem od podatku VAT.

Wnioskodawczyni, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na swoje imię wykorzystuje przedmiotowy lokal użytkowy. Lokal ten wraz z działką, na której się on znajduje, stanowi współwłasność ustawową małżeńską. Sklep wielobranżowy położony jest na jednej działce o pow. sześć arów, który jest budynkiem murowanym trwale związanym z gruntem. Sprzedaż przedmiotowego sklepu nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Tak zwane „pierwsze zasiedlenie” budynku sklepu miało miejsce przed rokiem 2000 i dokonane było przez poprzedniego właściciela.

W stosunku do tego sklepu Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż zakup sklasyfikowano jako towar używany. W stosunku do wydatków ponoszonych na ulepszenie sklepu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W stanie ulepszonym przedmiotowy sklep jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych od roku 2004, a więc 9 lat.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwrócił...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.