Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODPOWIEDZI

3 listopada 2011

Ewidencja zaliczki na dostawę gdy brak towaru na magazynie

177

Spółka prowadzi sklep internetowy. Jak mamy ewidencjonować 100% wpłatę (zaliczkę) na dostawę jeśli jeszcze nie mamy towaru na magazynie (bo zostanie dopiero sprowadzony). A jak to wygląda podatkowo i księgowo gdy np. klient wpłaci zaliczkę pod koniec października, a my wyślemy mu towar w listopadzie?

Odpowiadając na postawione pytanie w pierwszej kolejności rozważone zostaną konsekwencje podatkowe w podatku VAT i dochodowym (CIT lub PIT), w przypadku wpłaty zaliczki na dostawę, która ma miejsce w kolejnym okresie rozliczeniowym (np. miesiącu). A na końcu przedstawione zostanie ujęcie bilansowe.

Podatek VAT

Otóż zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług „jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części”. Oznacza to, iż w przypadku otrzymania zaliczki w październiku, obowiązek podatkowy powstanie w tym miesiącu (tj. podatnik wykaże podatek należny za miesiąc październik lub ewentualnie czwarty kwartał).

Podatek dochodowy

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 14 ust 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów nie zalicza się „pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę