Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzimy mały hotel i korzystamy z systemu rezerwacji online. W systemie jest opcja zaznaczenia, że wyjazd związany jest z działalnością gospodarczą i będzie wystawiana faktura. Jednak zdarza się, że ktoś rezerwuje i opłaca pobyt, decydując się na opcję bezzwrotną i nie zaznacza, że chce dostać fakturę. Kiedy nie mamy żadnych informacji o tym, że usługa nabywana jest przez podatnika VAT, nabijamy transakcję na kasę fiskalną. Zdarza się jednak, że klient prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i chciałby fakturę. Tymczasem wystawiliśmy już paragon bez NIP. Czy jest jakaś możliwość wystawienia faktury?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł: "Odpowiedzialność pracownika za niewydanie paragonu z kasy fiskalnej".

Odpowiedź

Czytelnik może wystawić na rzecz swojego klienta fakturę zawierającą dane osobowe nabywcy i jego adres, czyli elementy identyfikujące odbiorcę. Wystawiona faktura nie może jednak zawierać numeru NIP działalności gospodarczej klienta.

Uzasadnienie

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Natomiast zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Nie jest zatem wykluczone prowadzenie ewidencji w dwóch formach w zależności od statusu klienta.
Stosownie do art. 106b ust. 5 ustawy o VAT w wypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie wtedy, gdy paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. Podatnikowi, który nie przestrzega tego przepisu, grozi ponadto sankcja – ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 100% kwoty VAT wykazanego przez podatnika na tej fakturze.
Zasadą jest, że jeżeli dana osoba dokonuje zakupu jako podatnik, to powinna poinformować sprzedawcę o tym fakcie w momencie dokonywania zakupu. W ten sposób, nawet ewidencjonując transakcję na kasie rejestrującej, sprzedawca ma możliwość wprowadzenia NIP nabywcy. A tylko taki paragon stanowi następnie podstawę do wystawienia faktury VAT.

Ważne!
Nie jest to dowolny wybór nabywcy, który powinien właściwie identyfikować wydatki osobiste oraz wydatki związane z opodatkowaną działalnością gospodarczą. Jeżeli decyduje się na dokonanie zakupu jako konsument, to nie może potem zmienić zdania. Towar lub usługa nabyta na potrzeby osobiste lub prywatne nie może z czasem przekształcić się w zakup służący działalno...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.