Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

30 października 2018

Faktura zaliczkowa a upływ terminu 30 dniowego

0 1110

Dotyczy wystawienia faktury na zaliczkę na zasadach ogólnych w sytuacji, gdy zaliczka dotycząca wykonania usługi przekracza termin wyznaczony na wystawienie faktury zaliczkowej. Co dzieje się w sytuacji, gdy zapłata (zaliczka) nie zostaje uregulowana w tym terminie 30 dni a została do tej zaliczki wystawiona faktura? Czy wystąpi sankcja z art. 108 ustawy VAT? Czy należy wystawić fakturę korygującą do tej zaliczki?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik może wystawić fakturę zaliczkową najwcześniej 30 dni przed dokonaniem zapłaty i nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zapłata. Sam fakt wystawienia faktury zaliczkowej 30 dni przed jej zapłaceniem nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, ale już po tym terminie, przy braku zapłaty faktura taka jest tzw. „pustą fakturą” o której mowa w art. 108 ustawy o VAT, należy zatem wystawić fakturę korygującą.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi, chyba, że wcześniej nastąpi zapłata w całości lub w części, wówczas z chwilą dokonania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Co do zasady, podatnik w celu udokumentowania danej transakcji jest obowiązany do wystawienia faktury. Obowiązek ten dotyczy również otrzymania całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi. Fakturę, co do zasady, należy wystawić nie później niż 15 dnia. miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę lub, gdy przed wykonaniem usługi otrzymano zapłatę, w odniesieniu do tej kwoty. Należy zwrócić uwagę, że Ustawodawca określił również termin kiedy można najwcześniej wystawić fakturę. I tak, faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed wykonaniem usługi lub otrzymaniem całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi. Wcześniejsze wystawienie faktury niż 30 dni przez otrzymaniem zapłaty, w przypadku usług dla których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, co prawda nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego u sprzedającego, jednak, z uwagi na naruszenie zasad wystawiania faktur istnieje ryzyko, że organ podatkowy może uznać taką fakturę za tzw. „pustą fakturę” o której mowa w art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług. Podobnie będzie w sytuacji, gdy po upływie 30 dni zapłata nadal nie zostanie uregulowana. Zgodnie bowiem z art. 108 ustawy o VAT każdy kto wystawi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.