Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy firmą świadczącą usługi transportowe. Przy dokonywaniu na naszą rzecz płatności jeden z naszych klientów dokonuje sobie potrącenia należności tytułem doubezpieczenia transportu. Zarząd spółki akceptuje taką sytuację i nie zamierza dochodzić roszczeń, zważywszy, że jest to symboliczna kwota (2,60 euro). Czy w tej sytuacji należy rozpoznać import usług tj. usługi ubezpieczenia i rozliczyć z tego tytułu podatek VAT?

ODPOWIEDŹ

Ubezpieczenie na terytorium unii Europejskiej transportu towarów stanowi dla nabywcy import usług zwolnionych z opodatkowania na terytorium kraju.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku, a także koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty ubezpieczenia, opakowania i transportu, pobierane przez usługodawcę od usługobiorcy. Zatem, co do zasady, w sytuacji, gdy świadczący usługę transportu ponosi dodatkowo koszty ubezpieczenia wlicza je do wartosci usługi podlegającej opodatkowaniu i całością obciąża nabywcę usługi. W opisanym przypadku mamy jednak do czynienia z sytuacją, kiedy to kontrahent, nabywca świadczonej przez Czytelnika usługi transportowej obciąża go przy rozliczeniu kosztami ubezpieczenia tego transportu. Z opisu wynika zatem, że koszty ubezpieczenia ponosi dodatkowo kontrahent Czytelnika. W takiej sytuacji Czytelnik powinien otrzymać fakturę (refakturę tych kosztów).

Z importem usług mamy do czynienia w sytuacji, gdy obowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu świadczonej usługi jest usługobiorca (art. 2 ust. 9). Jednocześnie na mocy art. 28b ustawy o VAT miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, a w przypadku jej braku, stałe miejsce prowadzenia działalności lub, gdy tego brak, zwykłę miejsce pobytu. Stąd poniesienie dodatkowych opłat z tytułu ubezpieczenia towaru w transporcie stanowi dla Czytelnika podmiotu obciążanego tymi kosztamiimport usług. Wówczas to na Czytelniku spoczywa obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu dokonanej transakcji.

Rozliczenie w zakresie podatku VAT w omiawianej sytuacji dokonywane jest na mocy przepisów prawa obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 wolne od podatku są usługi ubezpieczeniowe, reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpiecza...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.