Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

2 grudnia 2016

Kiedy można odliczać VAT gdy zakupu dotyczą prowadzonej działalności w mieszkaniu prywatnym

0 827

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (przedsiębiorca) zrezygnowała z prowadzenia działalności gospodarczej w wynajmowanym biurowcu i podpisała umowę najmu z właścicielem mieszkania, gdzie będzie kontynuować swoją działalność gospodarczą. Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT i ze względu na stan techniczny mieszkania, które chce wynająć musi przeprowadzić remont. Czy w takim przypadku będzie istniała możliwość, aby pomniejszyć podatek należny związany z jego sprzedażą usług o podatek wynikający z zakupionych towarów i usług budowlanych. Czy podobnie będzie z podatkiem z faktur za media?

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca dokonujący wynajęcia mieszkania od właściciela może pomniejszyć swój podatek należny o podatek naliczony od dokonanych zakupów towarów i usług remontowych oraz mediów. Co istotne, w przypadku wynajęcia na cel działalności gospodarczej mniejszej powierzchni niż całe mieszkanie, podatnik-przedsiębiorca musi pamiętać o prawidłowym rozliczeniu i udokumentowaniu, jaka część poniesionych wydatków dotyczy opodatkowanej VAT działalności gospodarczej. Czytelnik musi sam wybrać taki klucz podziałowy, aby w sposób najbardziej precyzyjny uwzględnić występującą proporcję. Podstawowym jednakże warunkiem odliczenia podatku naliczonego jest wykazanie związku pomiędzy zakupami a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

UZASADNIENIE

Część przedsiębiorców bazuje na umowach najmu do prowadzenia działalności gospodarczej. Inni z kolei, wydzielają część powierzchni swoich mieszkań lub domów i tam prowadzą swoją firmę. W takim przypadku powstaje zawsze pytanie jaka część podatku naliczonego od dokonanych zakupów (związanych z prowadzoną we własnym lub wynajętym mieszkaniu działalnością) może pomniejszać podatek należny wynikający z dokonywanej sprzedaży. Trzeba tu wskazać, iż:

  • w przypadku czynnego podatnika VAT dla potrzeb odliczenia podatku naliczonego musi dochodzić do możliwości wykazania związku pomiędzy dokonywanymi zakupami a prowadzoną działalnością opodatkowaną;

  • związek pomiędzy zakupami a dokonywaną sprzedażą (towarów lub usług) może być bezpośredni lub pośredni. W przypadku tego pierwszego chodzi głównie o zakup towarów i usług niezbędnych do wykonania podstawowego rodzaju działalności, w drugim przypadku, ponoszone wydatki nie będą miały bezpośredniego związku ze sprzedażą, ale będą przyczyniać się do możliwości funkcjonowania przedsiębiorcy;

Przykład 1

Inżynier budownictwa prowadzi biuro projektowe. Bezpośredni związek z jego działalnością będą miały zakupy np. komputera, oprogramowania do projektów, paliwa celem dojazdu na budowy, samochodu. Związek pośredni to natomiast wydatki na koszty mediów czy też remonty. Po pierwsze zakup musi być udokumentowany prawidłowo wystawioną fakturą, a jej wystawcą musi być czynny podatnik VAT. Po drugie zakup towaru lub usługi musi dotyczyć tylko i wyłącznie opodatkowanej działalności gospodarczej, z wyłączeniem użytkowania prywatnego.

Powyższe uwagi można uzupełnić o treść interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 września 2016 roku, sygn. IBPP2/4512-448/16-2/BW: „Należy zauważyć, że formułując art.86 ust.1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów i usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej. Zatem w każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi wiążą się skutki podatkowoprawne, jest wykonywanie czynności opodatkowanych”.

Biorąc powyższe pod uwagę, można wskazać, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu, podatnik może mieć do czynienia z dwoma głównymi rodzajami wydatków (związanych ściśle z mieszkaniem). Są to:

  • koszty mediów,

  • koszty remontów.

W przypadku odliczen...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.