Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG

1 grudnia 2013

Kiedy ująć dla celów VAT faktury korygujące do faktur wewnętrznych

0 801

Firma będąca czynnym podatnikiem VAT rozlicza się w podatku od towarów i usług kwartalnie. Pomimo braku takiego obowiązku, w 2013 roku firma wystawia faktury wewnętrzne do transakcji importu usług. W październiku zorientowaliśmy się, że niektóre faktury wewnętrzne z II kwartału 2013 roku zostały wystawione z zastosowaniem niewłaściwego kursu waluty, co rodzi konieczność wystawienia faktur korygujących do faktur wewnętrznych. Czy faktury korygujące do faktur wewnętrznych wystawione w IV kwartale (w październiku 2013 roku) należy zewidencjonować w rejestrze VAT za IV kwartał i odpowiednio w deklaracji za IV kwartał dokonać pomniejszenia lub zwiększenia VAT należnego i naliczonego, czy też należy dokonać korekty deklaracji za II kwartał i odpowiednio pomniejszyć lub powiększyć VAT należny i naliczony wykazany w II kwartale?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji zmniejszenia podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego oraz kwoty VAT naliczonego, należy skorygować deklarację podatkową za IV kwartał 2013 roku. W sytuacji zwiększenia podatku należnego i naliczonego należy skorygować deklarację podatkową za II kwartał 2013 roku.

UZASADNIENIE

Podstawą opodatkowania w imporcie usług, w świetle art.29 ust.17 ustawy o podatku od towarów i usług, jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić. Natomiast przeliczenia podstawy opodatkowania na złote należy dokonać wg kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro (art. 31a ust.1 ustawy o VAT).

W omawianym przypadku niektóre faktury wewnętrzne z II kwartału 2013 roku zostały wystawione z zastosowaniem niewłaściwego kursu waluty, co w konsekwencji spowodowało zaniżenie bądź zawyżenie podatku należnego.

W myśl art.29 ust.4a ustawy o VAT, w przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Przepis ust.4a stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art.29 ust.4c ustawy o VAT).W przypadku faktur wewnętrznych, gdzie wystawca jest równocześnie nabywcą, nie jest możliwe uzyskanie potwierdzenia otrzymania korekty faktury, o którym mówi art.29 ust.4a ustawy o VAT. Spółka, wystawiając wewnętrzne faktury korygujące, jest równocześnie ich odbiorcą, zatem data wystawienia korekty faktury wewnętrznej jest jednocześnie dla Spółki datą potwierdzenia odbioru tej korekty. Tym samym, wystawienie faktury korygującej do faktury wewnętrznej dokumentującej import usług, zmniejszającej podstawę opodatkowania i kwotę VAT należnego, stanowi dla Spółki podstawę do obniżenia kwoty...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.