Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI

1 listopada 2013

Kiedy wadium staje się zaliczką

0 1038

Czy wpłacone gminie wadium uprawniające do wzięcia udziału w przetargu dotyczącym sprzedaży nieruchomości zawsze po wygraniu przetargu przekształca się w zaliczkę?

ODPOWIEDŹ

Wpłacone wadium przekształca się w zaliczkę z chwilą wyboru i zatwierdzenia oferenta. Jeżeli jednak później nie dochodzi do podpisania umowy z winy uczestnika przetargu, wadium pełni funkcję odszkodowawczą i nie podlega opodatkowaniu VAT.

UZASADNIENIE

Stosownie do art.70⁴ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny w warunkach aukcji albo przetargu można zastrzec, że przystępujący do aukcji albo przetargu powinien, pod rygorem niedopuszczenia do nich, wpłacić organizatorowi określoną sumę albo ustanowić odpowiednie zabezpieczenie jej zapłaty (wadium). Jeżeli uczestnik aukcji albo przetargu, mimo wyboru jego oferty, uchyla się od zawarcia umowy, której ważność zależy od spełnienia szczególnych wymagań przewidzianych w ustawie, organizator aukcji albo przetargu może pobraną sumę zachować albo dochodzić zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia. W pozostałych wypadkach zapłacone wadium należy niezwłocznie zwrócić, a ustanowione zabezpieczenie wygasa. Jeżeli organizator aukcji albo przetargu uchyla się od zawarcia umowy, ich uczestnik, którego oferta została wybrana, może żądać zapłaty podwójnego wadium albo naprawienia szkody.

Zgodnie z ustawą z 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych zamawiający ma obowiązek żądania od przystępujących do przetargu do wniesienia wadium, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w odrębnych przepisach. Wpłacenie wadium stanowi warunek do przystąpienia do przetargu. Po przeprowadzeniu przetargu i wyborze najlepszego oferenta lub po unieważnieniu postępowania przetargowego wadium jest zwracane wszystkim wykonawcom oprócz tego, który wygrał przetarg. Ustawa określa również sytuacje, w których może dojść do zatrzymania wadium. Następuje to miedzy innymi, gdy zwycięski oferent odmówi podpisania umowy.

Zatrzymanie wadium, podobnie jak jego wpłata, nie stanowią czynności opodatkowanych w rozumieniu art.5 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym nie podlegają opodatkowaniu VAT. Dopiero z chwilą wyboru i zatwierdzenia oferenta, wpłacone przez niego wadium zostaje zaliczone na poczet dostawy towarów bądź usług. Wadium w tym momencie przekształca się w zaliczkę. Zgodnie z art.19 ust.11 ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.Zatem w tej dacie u sprzedawcy powstaje o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.