Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Konsekwencje braku zgłoszenia w systemie SENT przewozu tzw. towarów wrażliwych

Artykuły | 26 października 2021 | NR 119
0 1952

Przyjęliśmy zlecenie na transport oleju napędowego z Niemiec do Polski. Niestety, nie zgłosiliśmy tego transportu w systemie monitorowania SENT. W trakcie kontroli prowadzonej przez funkcjonariuszy służb celno-skarbowych nałożono na nas wysoką karę pieniężną a pojazd zatrzymano. Czy służby kontrolne postąpiły zgodnie z prawem? Kiedy będziemy mogli odebrać pojazd i czy będziemy zobligowani do poniesienia dalszych kosztów, np. związanych z parkowaniem pojazdu?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ 
Za brak zgłoszenia w systemie SENT przewozu towarów tzw. wrażliwych, wskazanychw ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi, w tym oleju napędowego, grożą wysokie kary finansowe zarówno kierowcy jak i wysyłającemu lub odbierającemu towar. 
Jeśli w toku kontroli celno – skarbowej, dotyczącej prawidłowości przestrzegania ustawy o SENT, funkcjonariusze zdecydują o zatrzymaniu pojazdu, do czego mają prawo, zostanie on odstawiony na specjalnie wyznaczone miejsce, a za czas postoju i jego strzeżenie zostaną naliczone opłaty.

UZASADNIENIE
Dnia 9 marca 2017 roku weszła w życie ustawa o systemie monitorowania drogowegoi kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Przepisy tej ustawy wprowadziły obowiązek rejestrowania przewozu towarów wrażliwych i paliw opałowych w specjalnie dedykowanym jej elektronicznym systemie SENT, czyli Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu.

Co to jest system SENT i jakie towary podlegają zgłoszeniu
System SENT został uruchomiony przez Ministerstwo Finansów w celu zwiększenia kontroli państwa nad transportem towarów tzw. wrażliwych, czyli akcyzowych i takich w transporcie których diagnozowano największe nieprawidłowości i nadużycia podatkowe – w szczególności jednak w branży paliwowej. 
Ustawa określa pewne grupy towarowe, dla których obowiązują zgłoszenia transportu do SENT. Zgłoszeniu podlega np. transport suszu tytoniowego, paliw płynnych, olejów roślinnych, paliw opałowych, alkoholu, produktów leczniczych czy wyrobów medycznych. W niektórych przypadkach obowiązek zarejestrowania transportu do SENT istnieje dopiero w przypadku przewozu określonej ilości towaru wrażliwego, w innych zaś nie ma takich ograniczeń i należy zgłaszać każdy transport. 
Szczegółowy wykaz wszystkich towarów, których transport należy zgłaszać do systemu SENT możemy odnaleźć na stronie PUESC, czyli Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Przez tę stronę - w usłudze e-Przewóz - stworzono dostęp do systemu SENT.

Kogo obowiązuje SENT 
Uogólniając: dostawców, nabywców i przewoźników – wszystkie osoby fizyczne, prawnea także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność gospodarczą i uczestniczące w przewozie towarów z grupy tzw. wrażliwych. 

Monitorowane trasy i przebieg rejestracji SENT 
W systemie SENT monitorowane są trasy:

  • przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się na terytorium Polski oraz poza terytorium Polski, 
  • przewóz i obrót towarów rozpoczynający się i kończący się poza terytorium Polski, 
  • przewóz towarów rozpoczynający się poza terytorium Polski i kończący się na terytorium Polski. 

Rejestracja do SENT przebiega zasadniczo w trzech etapach:
Podmiot wysyłający, w przypadku przewozu towaru rozpoczynającego się na terytorium kraju, jest obowiązany przed rozpoczęciem tego transportu przesłać do rejestru zgłoszenie, uzyskać numer referencyjny SENT i przekazać go przewoźnikowi. W przypadku dostawy krajowej powinien przekazać ten numer również podmiotowi odbierającemu.
Następnie przewoźnik uzupełnia zgłoszenie, dodając m.in. swoje dane, numer rejestracyjny pojazdu, datę rozpoczęcia przewozu i planowaną datę jego zakończenia. Transport może rozpocząć dopiero po uzyskaniu potwierdzenia.
Odbiorca towaru uzupełnia zgłoszenie o informację o odbiorze, nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu dostarczenia towaru.
W przypadku przewozu towaru z terytorium państwa członkowskiego albo z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, to podmiot odbierający jest obowiązany, przed rozpoczęciem transportu na terytorium kraju, przesłać do rejestru zgłoszenie, uzyskać numer referencyjny dla tego zgłoszenia i przekazać go przewoźnikowi. Dalsze obowiązki przewoźnika i odbierającego są takie same jak wyżej.
Co ważne, numer referencyjny jest ważny 10 dni. Jeśli ten termin upłynie np. w trakcie transportu, transport może być kontynuowany dopiero po przesłaniu nowego zgłoszenia i uzyskaniu nowego numeru referencyjnego. 
Na przewoźniku ciąży dodatkowy obowiązek, tzn. przewoźnik winien wyposażyć środek transportu  w urządzenie geolokalizacyjne, które podczas transportu powinno być aktywne.

Kary za brak zgłoszenia ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.