Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Korekta faktury WDT związana z omyłkowym zastosowaniem stawki krajowej

Artykuły | 28 października 2020 | NR 107
0 2344

Podatnik wystawił w sierpniu fakturę dla odbiorcy niemieckiego ale pomyłkowo zamiast zastosować stawkę 0% jak dla WDT (posiada wszystkie dokumenty umożliwiające zastosowanie stawki 0%) zastosował stawkę 23%. We wrześniu wystawił korektę faktury zmieniającą stawkę z 23% na 0%. W jaki sposób wykazać tę fakturę w sierpniowej deklaracji VAT i pliku JPK? Czy np. jako WDT ale na kwotę brutto?

Odpowiedź

Transakcję WDT z błędną stawką 23% należy wykazać w deklaracji VAT i JPK za okres kiedy powstał obowiązek podatkowy. Korekty WDT ze stawką 0% należy dokonać w deklaracji oraz pliku JPK w rozliczeniu za wrzesień 2020 – czyli w miesiącu wystawienia korekty faktury. Polega to na sporządzeniu i przesłaniu do organu skarbowego poprawnie wypełnionego JPK w całości, co oznacza, że nie koryguje się wyłącznie poszczególnych pozycji pliku. Podobnie z deklaracją VAT.
Korektę faktury należy zewidencjonować ze znakiem „-” sprzedaż krajowa, a w pozycji WDT faktyczną wartość transakcji in plus. W taki sam sposób sporządzić JPK.
Jeżeli obowiązek podatkowy WDT powstał w dacie wystawienia korekty faktury, to z datą wystawienia tej korekty powinien być do ewidencji wprowadzony jednocześnie zapis sprzedaży VAT ze stawką 23% „in minus” i ujęcie tej transakcji jako WDT „in plus”.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu WDT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.
Moment powstania obowiązku podatkowego uzależniony jest zatem od wystawienia faktury przez dostawcę (podatnika VAT-UE), daty dokonania WDT.
Obowiązek podatkowy w WDT powstaje zatem zasadniczo z chwilą wystawienia faktury przez podatnika. Tylko gdy do 15. dnia następnego miesiąca po miesiącu dokonania dostawy faktura nie zostanie wystawiona, obowiązek podatkowy powstaje z upływem 15. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym dokonano dostawy. Z kolei moment powstania obowiązku decyduje o ujęciu danej faktury 
w ewidencji VAT oraz w deklaracji VAT.
Zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy - w przypadku gdy po wys...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.