Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

30 września 2016

Korekta odliczonego podatku naliczonego w związku z niedoborem zawinionym

0 832

W punkcie handlowym stwierdzono niedobór zawiniony (inwentaryzacja), którym obciążam pracownika - od ostatniej inwentaryzacji upłynęło 6 miesięcy. Muszę skorygować VAT naliczony, ale w jakim miesiącu? Niedobór dotyczy bułek, które są dostarczane codziennie. Zgodnie z art. 91 ust. 7d ustawy o VAT korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy niedobór dotyczył zakupu z pierwszego czy szóstego miesiąca od ostatniej inwentaryzacji, którą deklarację skorygować?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji, gdy z przyczyn od podatnika zależnych nie dochodzi do wykorzystania nabytych towarów do działalności opodatkowanej, prawo podatnika do odliczenia zostaje utracone. W takiej sytuacji odliczona kwota podatku z tytułu nabycia towarów, które ostatecznie nie zostały wykorzystane do działalności opodatkowanej winna być skorygowana w deklaracji za miesiąc, w którym ten niedobór stwierdzono i zakwalifikowano jako zawiniony.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku VAT podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w dokonanych zakupach, określone w art.86 ust.1, przysługuje wyłącznie, gdy nabyte rzeczy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Pytanie Czytelnika dotyczy sposobu korygowania niedoborów zawinionych towarów. Z opisu wynika, że niedobór dotyczy bułek, które są dostarczane codziennie. Czytelnik nie jest w stanie stwierdzić, czy niedobór dotyczył zakupu z pierwszego czy szóstego miesiąca.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Treść art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT generalnie wskazuje, że podatnik nie ma możliwości dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie zostały wykorzystane do czynności opodatkowanych.

Niedobory zawinione są to niedobory, które powstały na skutek niedopełnienia obowiązków przez osobę materialnie odpowiedzialną za powierzone jej mienie. Natomiast niedobory niezawinione to te, które powstały z przyczyn niez...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.