Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W związku z wdrożoną w ramach Grupy polityką cen transferowych, podmioty z Grupy ustalają ceny stosowane w transakcjach z kontrahentami powiązanymi w taki sposób, w jaki zostałyby one ustalone pomiędzy podmiotami niezależnymi. Polska spółka prowadząca działalność dystrybucyjną (sprzedaż towarów WDT) powinna uzyskać w danym roku obrotowym (podatkowym) określony poziom marży (rentowności). W związku z koniecznością ustalenia marży faktycznie zrealizowanej przez dostawcę w oparciu o wiarygodne dane, zasadą jest dokonywanie ostatecznej korekty rentowności dopiero po zakończeniu roku podatkowego, którego dotyczy sprzedaż. Jednocześnie, zgodnie z polityką cen transferowych strony dokonują również jednej korekty w ciągu roku obrotowego (podatkowego) na bazie danych dotyczących określonego okresu. Czyli dokonywane są dwie korekty w roku dotyczące marży. Czy w związku z dokonaniem korekt spółka jest zobowiązana do skorygowania rozliczeń w zakresie wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, które były nabywane od dostawcy w trakcie roku obrotowego (podatkowego)?

Odpowiedź
Korekta wzajemnych rozliczeń polegająca na wyrównaniu (in plus lub in minus) zakładanego poziomu rentowności nie wiąże się z czynnością wzajemną. Tym samym korekta rentowności nie stanowi wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy o VAT i nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust, 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z art. 8 ust.1 ustawy o VAT. Co ważne powyższa korekta nie odnosi się do konkretnych dostaw ani do konkretnych faktur dokumentujących transakcję zakupu towarów. Tym samym podatnik nie musi dokonywać korekt wcześniejszych rozliczeń. 

Uzasadnienie
W rozpatrywanej sprawi,e jak wynika z opisu zgodnie z polityką cen transferowych Grupy stosowany jest mechanizm uzyskiwania określonego poziomu rentowności (określona kwota marży) na prowadzonej działalności dystrybucyjnej. 

W przypadku gdy poziom realizowanej przez spółkę marży będzie wymagał korekty w celu zapewnienia, że dochodowość spółki będzie na poziomie rynkowym dokonywane są dodatkowe rozliczenia pomiędzy podmiotami. W praktyce w ramach tych rozliczeń spółka może otrzymywać od dostawcy wyliczoną kwotę pieniężną celem zwiększenia marży realizowanej, bądź spółka będzie zobowiązana do zapłaty na rzecz dostawcy kwoty pieniężnej w celu obniżenia marży realizowanej przez spółkę. Czyli zgodnie z polityką cen transferowych strony dokonują korekty w ciągu roku podatkowego na bazie danych dotyczących określonego okresu (wstępna korekta). Z pytania wynika, iż powyższej korekty nie możemy przypisać do konkretnych dostaw towarów. Tym samym korekta (korekta rentowności) nie odnosi się do konkretnych dostaw, ani do konkretnych faktur dokumentujących transakcje zakupu towarów w ciągu roku lecz jest to korekta odnosząca się do poziomu marży zrealizowanej przez spółkę w danym okresie.

Biorąc pod uwagę powyższe, skoro otrzymywane lub wypłacane przez spółkę kwoty wynikające z korekt rentowności do ustalonego poziomu marży nie odnoszą się do konkretnych dostaw ani do konkretnych faktur dokumentujących transakcję zakupu towarów, to dokonana lub otrzymana przez spółkę płatność będąca korektą poziomu rentowności, nie powoduje obowiązku korekty rozliczeń dotyczących nabyć towarów. Korekta jak i korekta wstępna pozostają bez związku z dostawą to...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.