Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

1 lutego 2018

Korekta VAT od nabycia pojazdu po wyborze zwolnienia z VAT i dokonaniu jego sprzedaży

0 976

Podatnik w 2014 i 2015 roku był czynnym podatnikiem VAT. W listopadzie 2014 nabył samochód osobowy odliczając 50% VAT (była to kwota 2.711 zł). Od stycznia 2016 roku skorzystał ze zwolnienia w podatku VAT. W październiku 2016 roku sprzedał ten samochód. Kiedy powinien prawidłowo dokonać z tego tytułu korekty podatku naliczonego? W grudniu 2015, październiku 2016 czy styczniu 2017? 

ODPOWIEDŹ

Należało dokonać jednorazowej korekty w wysokości 3/5 kwoty odliczonego podatku naliczonego w deklaracji podatkowej, składanej za październik 2016 roku.

UZASADNIENIE

Obowiązek korekty wynika z art. 91 ust. 7 i ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, że korektę podatku naliczonego należy dokonać także w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i  prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i  praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i  prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w  ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w  ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w  okresie korekty.

W odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł korekty dokonuje się w ciągu 5 kolejno następujących po sobie lat podatkowych, a w  przypadku nabytych nieruchomości i  praw wieczystego użytkowania gruntu okres korekty wynosi 10 lat. Roczna korekta w  danym roku podatkowym wyniesie odpowiednio 1/5 lub 1/10 (w  przypadku nieruchomości) wartości odliczonego podatku naliczonego. Korekty tej dokonuje się w  deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

W opisanym w pytaniu przypadku w związku z wyborem z początkiem 2016 roku zwolnienia podmiotowego, w oparciu o cytowane wyżej przepisy, po zakończeniu 2016 r. (w ramach specjalnie w tym celu składanej deklaracji VAT za styczeń lub I kwartał 2017 r.) Czyt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.