Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI

12 kwietnia 2013

Korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w przypadku świadczenia usług najmu przez małżonków

0 767

Przy świadczeniu usług najmu lokalu każdy z małżonków będzie odrębnie uznany za prowadzącego działalność gospodarczą w tym zakresie.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 stycznia 2013 roku nr IPPP2/443-1112/12-2/RR. 

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który wraz z małżonką wynajmują nieruchomość na cele niemieszkalne polegające na prowadzeniu niepublicznej szkoły podstawowej. Nieruchomość należy do majątku osobistego podatników i objęta jest małżeńską wspólnością majątkową. Umowa najmu została zawarta przez obydwoje małżonków. Strony zadeklarowały, że dochód z najmu będzie opodatkowany podatkiem zryczałtowanym. Całość przychodów z najmu zgodnie z oświadczeniem będzie rozliczana przez jednego z małżonków. Podatnik i jego małżonka nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie najmu jednocześnie są czynnymi podatnikami VAT z tytułu działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przepis dotyczący zwolnienia podmiotowego z podatku VAT dotyczy odrębnie każdego z małżonków uzyskujących przychód z najmu będącego przedmiotem wspólności majątkowej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy dokonał analizy obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uznając, iż ustawa nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Powyższe stwarza dla małżonków prowadzących działalność gospodarczą szczególną sytuację prawną, bowiem żaden z przepisów ustawy nie zabrania małżonkom prowadzenia działalności gospodarczej jako odrębnym podatnikom. Nie ma przy tym przesz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.